Celem realizowanej Innowacji Pedagogicznej w ZSS Nr 2, w Oddziale Dziennym Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy ul. Śniadeckich, jest przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu, poprzez wychowanie dzieci i młodzieży do świadomego korzystania z kultury oraz wdrażanie młodych do samowychowania kulturalnego.
Innowacja Pedagogiczna „Bliżej Kultury – dalej od wykluczenia”, w roku szkolnym 2015/2016, jak co roku, realizowana była we współpracy z wieloma znaczącymi, krakowskimi instytucjami kulturalnym. Wśród zorganizowanych spotkań kulturalnych, na wyróżnienie zasługują:
– Warsztaty muzealne w MOCA –ku „Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990”.
– Wystawa „Modna i już. Moda PRL” w Muzeum Narodowym.
– Warsztaty muzealne w MOCAK – u – spotkanie z cyklu „Sto lekcji z Kolekcji”.
– Udział w próbie otwartej do spektaklu „Miarka za miarkę” W. Szekspira w Teatrze Ludowym.
– Spektakl w Teatrze Ludowym pt. „Tartif” Moliera.
– Warsztaty muzealne w MCK-u przy wystawie towarzyszącej „O czasie i przemijaniu”.
– Wystawa i warsztaty w MOCAK -u przy w ramach wystawy T. Wiatra „Szukanie siebie w innych”.
– Warsztaty Muzealne w MCK-u w związku z wystawą pt. „Sny Ornitologa” rodowego pt. „Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu”.
– Zwiedzanie Katedry na Wawelu z przewodnikiem Andrzejem Wadasem.
– Wycieczka szlakiem historycznym, z przewodnikiem Tomaszem Adamkiem. Zapoznanie się z historią byłego nazistowskiego obozu Płaszów oraz placu Bohaterów Getta w Podgórzu.
Współpraca z Fundacją Sztuki Nowej „Znaczy się „, która polegała na organizowaniu warsztatów literacko-artystycznych dla młodzieży w Oddziale Dziennym Psychiatrii, pt. „Poeta=Uczeń Wiersz=Wlepka”. Efekty warsztatów miały wymiar społeczno – Street artowy, twórczość młodych ludzi stała się sposobem na komunikację. Warsztaty literackie pozwoliły młodzieży stworzyć własny poemat futurystyczny, który zaistniał w ogrodzie przyklinicznym.
Program wakacyjny w bieżącym roku szkolnym również przebiegał pod hasłem „Bliżej kultury – dalej od wykluczenia”. Odwiedziliśmy min. Muzeum Lotnictwa, Muzeum Collegim Maius, Aptekę pod Orłem, MCK, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Etnograficzne.
Realizując Innowację Pedagogiczną dbamy o to, aby młodzi ludzie wzrastali w kulturze oraz czynnie w niej uczestniczyli, aby pomimo długiej hospitalizacji mieli poczucie społecznej przynależności, stawali się otwarci na nowe sytuacje społeczne, uczyli się przestrzegania norm i zasad społecznych oraz nawiązywali zdrowe, satysfakcjonujące relacje z innymi.
Częste obcowanie ze sztuką pozwala młodym na rozwój własnej osobowości, łączy z innymi, uczy nowych sposobów wyrażania siebie.
Autorki Innowacji Pedagogicznej „Bliżej kultury – dalej od wykluczenia”
Anna Młotek
Anna Bogusz-Corkill