HORTITERAPIA
Przez cały rok szkolny 2020/2021 uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika brali udział w zajęciach z hortiterapii. Uczniowie pracowali w ogrodzie szpitalnym, przygotowując rośliny do zimy. W zimie obserwowali zimozielone rośliny pokryte śniegiem i szronem. Następnie w marcu szukali oznak wiosny, wypatrując wiosennych kwiatów. Sami wyhodowali poziomki, które ze smakiem zjedli. W czasie zajęć w sali uczniowie wykonywali prace plastyczne z wykorzystaniem uschniętych liści, tworzyli jesienne bukiety, zimowe stroiki, a wiosną sadzili rośliny w doniczkach. Cały rok na zajęciach z hortiterapii obfitował w wiele przyjemnych przeżyć i poznawanie świata przyrody.
PODSUMOWANIE INNOWACJI
W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie naszej szkoły brali udział w innowacyjnych zajęciach „Bryły origami i haft matematyczny„.
Celem innowacji było zaciekawienie uczniów matematyką równocześnie proponując im ciekawe zajęcia rozwijające ich zdolności manualne. Uczniowie uczyli się metody haftu matematycznego oraz origami. Wykonali wiele prac, które prezentujemy na zdjęciach. Zajęcia bardzo się podobały zarówno młodszym dzieciom ze szkoły podstawowej, jak i młodzieży z liceum.
DZIEŃ BEZ INTERNETU
Dzieci z oddziałów somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Mój pomysł na dobry dzień bez internetu”. Powstało wiele świetnych prac, a jeden z wychowanków zdobył wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
GOSPODAROWANIE CZASEM NA WAKACJACH
W połowie czerwca na Oddziale Stacjonarnym dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Jak gospodarować czasem na wakacjach i bezpiecznie je spędzić”. Nagrodzone w konkursie prace zostały zaprezentowane na szkolnej tablicy.
BEZPIECZNE WAKACJE
W związku ze zbliżającymi się wakacjami uczniowie na Oddziale Dziennym oraz Stacjonarnym dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ wzięli udział w warsztatach pt. „Bezpieczne wakacje”. Zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w podróży, pobytach nad morzem, jeziorem lub w górach oraz wykonali prace ilustrujące najważniejsze przepisy, które należy respektować, aby zachować bezpieczeństwo podczas letnich wyjazdów.
DZIEŃ MAMY I TATY
Na oddziałach somatycznych oraz oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika przygotowania do święta mamy i taty odbywały się pełną parą. Dzieci samodzielnie wykonały piękne laurki oraz papierowe kwiaty i tymi drobiazgami obdarowały swoich rodziców. Serdeczne życzenia dla wszystkich Mam oraz Tatusiów!
PIĘKNO MOTYLA
Pojawiły się wreszcie długo wyczekiwane wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastycznego „Piękno motyla. Motyle w świecie przyrody” dla uczniów szkół szpitalnych i sanatoryjnych, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 282 w Szpitalu Dziecięcym im. J. Bogdanowicza w Warszawie.
Nasza szkoła zdobyła w tym konkursie wiele nagród i wyróżnień we wszystkich kategoriach wiekowych:
W konkursie plastycznym:
I kategorii wiekowej 3-6 lat – trzecie miejsce
II kategorii wiekowej klasy 1-3 – wyróżnienie
III kategorii wiekowej klasy 4-6 – drugie miejsce i wyróżnienie
IV kategorii wiekowej klasy 7-8 – trzecie miejsce i wyróżnienie
V kategorii wiekowej klasy: klasy ponadpodstawowe – drugie miejsce i dwa wyróżnienia.
W konkursie literackim: pierwsze i drugie miejsce.
W obu konkursach udział wzięli pacjenci i uczniowie kilku oddziałów szpitalnych, pracując pod kierunkiem nauczycieli przedmiotowych i wychowawców.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: Konkurs
Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
MALI RATOWNICY
Uczniowie klas I-III przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięli udział w zajęciach „Ratujemy i uczymy ratować”. Zostali zainspirowani książką Barbary Gawryluk pt. „Mali bohaterowie”, opowiadającą historie dzieci, które wykazały wielką odwagę i uratowały osoby ze swojego otoczenia. Uczniowie uczyli się, co robić, kiedy ktoś straci przytomność, w jaki sposób ułożyć człowieka w pozycji bezpiecznej, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową i gdzie szukać pomocy. Uczniowie korzystali z materiałów przygotowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Po zajęciach edukacyjnych i utrwaleniu zdobytej wiedzy, uczniowie wzięli udział w „Konkursie wiedzy o bezpieczeństwie: Bezpieczne wakacje oraz test sprawnościowy radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia”. Dzieci są świetnie przygotowane do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wykazały się doskonałą znajomością zasad radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.
Serdecznie dziękujemy Radzie Dzielnicy II Grzegórzki za wsparcie finansowe na zorganizowanie konkursu oraz nagrody dla dzieci.
ZIEMIA – PLANETA MARZEŃ
Nasze przedszkolaki wzięły udział w ekologicznym konkursie plastycznym. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na temat troski o środowisko, a hasłem przewodnim temat: ,,Ziemia – planeta marzeń”. Dbanie o ekosystem staje się w świadomości wielu osób niezwykle ważne, bowiem z roku na rok środowisko ulega większej degradacji, dlatego warto edukować w tym zakresie dzieci od najmłodszych lat. Zadaniem przedszkolaków było przedstawienie za pomocą dowolnej metody plastycznej, w jaki sposób dbają o środowisko. Segregacja śmieci, oszczędzanie wody, zakupy z torbą wielokrotnego użytku – dzieci miały wiele możliwości! A wszystko w trosce o Matkę Naturę. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności przedszkolaków powstały piękne prace plastyczne, a dzieci już wiedzą, co należy robić, aby chronić naszą planetę!
KONKURS PLASTYCZNY „PROJEKT 3D”
Z wielka radością zawiadamiamy, że cztery nasze uczennice otrzymały ex aequo drugą nagrodę w konkursie „Projekt 3D”, na który to konkurs nasza szkoła wysłała maski weneckie. Organizatorem konkursu było Centrum Sztuki Współczesnej Solvay.
Bardzo serdecznie gratulujemy laureatkom!
KONKURS „MOJE KOSMICZNE WAKACJE”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Moje kosmiczne wakacje”. Konkurs zorganizowała Polska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Gdańsku. Uczniowie mogli w sposób niczym nieskrępowany, posługując się swoją wyobraźnią sięgnąć „do gwiazd”. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej wystosował podziękowanie do wszystkich zaangażowanych w ten projekt, które zamieszczamy wraz z pięknymi pracami naszych uczniów.
KONKURS „RÓŻNE OBLICZA WIOSNY”
Z wielką radością informujemy, że III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Różne oblicza wiosny” dla uczniów przebywających w szpitalach i uzdrowiskach na terenie Polski został rozstrzygnięty. Temat prac konkursowych brzmiał: „Wiosenne piękno roślin w naturze i otoczeniu człowieka”, a celem konkursu było m.in. rozwijanie uzdolnień plastycznych, kształtowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych oraz dostrzeganie niezwykłości i niepowtarzalności zjawisk oraz elementów przyrody. Komisja konkursowa zwracała uwagę na estetykę pracy, pomysłowość, dobór i zastosowanie ciekawych technik plastycznych oraz ogólne wrażenie artystyczne. Do konkursu zostały zgłoszone 62 prace. Najliczniej reprezentowana była grupa klas 4-6 – aż 35 prac – piszą organizatorzy. Tym bardziej jest nam miło ogłosić, że właśnie w tej kategorii wiekowej dwie uczennice z naszej placówki otrzymały ex aequo drugie miejsce w tym konkursie.
Bardzo dziękujemy organizatorowi, czyli Zespołowi Placówek Oświatowych im. ks. prof. J. Tischnera przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji na stronie: ZPO RADZISZÓW
KONKURS „WIELKANOC”
Z radością informujemy, że pięcioro naszych uczniów z klas IV i VII otrzymało wyróżnienia w konkursie pt. „Wielkanoc”, zorganizowanym przez Centrum Kultury „Podgórze” (filia Dwór Czeczów). Uczniowie korzystali w swojej pracy z różnorodnych materiałów: samoutwardzalnej glinki porcelanowej, plasteliny, jajek styropianowych, piórek, kolorowych tasiemek, koronek, sztucznej trawy, farb akrylowych, balonów do nadmuchiwania, materiałów recyklingowych (np. do wykonania baranka: rolki po papierze toaletowym, flizelina, PrimaLoft ze starej kurtki) do wykonania bardzo dekoracyjnych, przestrzennych stroików. Ćwiczenie umiejętności łączenia, zestawiania różnych materiałów szczególnie sprzyja rozwojowi integracji półkul mózgowych u dzieci i młodzieży, i jest jednym z elementów kształcenia plastycznego w naszej szkole. Gratulujemy serdecznie!
KONKURS „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA”
Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału naszych uczniów w konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną, zorganizowanym przez Dwór Czeczów, filię Centrum Kultury Podgórza. Z danych organizatora wynika, że na konkurs wpłynęło aż 220 prac wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych. Tym bardziej jest nam miło, że nasze dwie uczennice zdobyły: III miejsce i wyróżnienie w kategorii klas IV- VI.
Dziękujemy organizatorom za wysiłek w zorganizowanie konkursu, a naszym uczennicom bardzo gratulujemy.
KONKURS „WIELKANOCNY ZAJĄCZEK”
Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla szkół przyszpitalnych i specjalnych pt. „Wielkanocny zajączek” trzech naszych uczniów z klas: IV i VII zdobyło ex aequo pierwsze miejsca, natomiast uczeń z klasy III otrzymał wyróżnienie. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Specjalna Nr 201 w Łodzi.
Serdecznie dziękujemy organizatorom i gratulujemy naszym uczniom tak dobrego wyniku!
NIEZALEŻNIE OD WIEKU, DBAJ O ZIEMIĘ CZŁOWIEKU
Uczniowie klas I-III z oddziału dziennego psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięli udział w konkursie zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia. Wychowankowie mieli za zadanie wykonanie grupowej pracy plastycznej w formie plakatu lub makiety na temat: „Niezależnie od wieku, dbaj o Ziemię Człowieku”. Głównym celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naszej planety. Dzieci podeszły do wykonania prac bardzo rzetelnie, zgodnie współpracowały, dzieląc się pomysłami i zadaniami. Powstały świetne prace, które jury zgodnie nagrodziło wyróżnieniami.
Serdecznie dziękujemy Radzie Dzielnicy II Grzegórzki za wsparcie finansowe na zorganizowanie konkursu oraz nagrody dla dzieci.
DANTE WSPÓŁCZESNY?
W pierwszym tygodniu kwietnia uczniowie klas siódmej i ósmej szkoły podstawowej oraz pierwszej i drugiej liceum ogólnokształcącego z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ wzięli udział w warsztatach poświęconych jednemu z najwybitniejszych włoskich twórców – Dantemu. Okazją do zorganizowania spotkania było przypadające 25 marca 700-lecie śmierci artysty.
Warsztaty Dante współczesny?, zorganizowane pod przewodnictwem Kingi Kluby -Mazur wspólnie z Anną Kołakowską – Stefanini i Bożeną Nadrowską, skoncentrowane były wokół sylwetki Dantego, jego dzieła – Boskiej Komedii oraz symboliki liczb występujących w utworze. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny: łączyły treści z historii, geografii, języka polskiego oraz matematyki.
Motywem przewodnim była liczba 3 – podobnie jak w Boskiej Komedii. Nie zabrakło zadań matematycznych, szyfrowania, dociekań historycznych oraz refleksji nad tematem warsztatów Dante współczesny?
Każda z grup zastanawiała się nad wybranym cytatem z Boskiej Komedii – czy to, co mówił Dante 700 lat temu może być/ jest jeszcze aktualne? Dyskusja, która się wywiązała była owocna i bardzo interesująca. Młodzież wykazała się przenikliwością w formułowaniu spostrzeżeń.
Uczniowie rozwiązywali zadania, korzystając z różnych aplikacji i źródeł informacji – były treści podane w sposób tradycyjny (drukowany) – teksty źródłowe, mapy, a także online – aplikacja learningapps oraz Coogle. Dzięki Coogle uczniowie w grupach tworzyli wspólnie, synchronicznie notatkę online. Dzięki narzędziom internetowym mogli śledzić postępy prac innych, dodawać coś do nich, a także korygować ewentualne pomyłki.
Wspólna praca, wysiłek twórczy przyniósł im wiele zadowolenia i satysfakcji.
Dante Alighieri – Coogle – efekt końcowy
Źródła zdjęć:
https://pbs.twimg.com/media/Eh3rAFbWoAAEYNL.jpg
WIELKANOC
Wychowankowie z oddziałów somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika prężnie przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych! Tworzyli prace manualne wykorzystując różne techniki i materiały. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży powstały cudne dzieła.
Przedszkolaki z oddziału dziennego psychiatrii dla dzieci i młodzieży w WSSD im. św. Ludwika cały przedświąteczny tydzień rozmawiały o tradycjach wielkanocnych. Zwieńczeniem ich pracy było stworzenie wielkiego koszyka wielkanocnego, w którym zmieściły się samodzielnie wykonane pisanki oraz inne ozdoby. Dzieci pracowały wytrwale i wszyscy podziwiali ich koszyki.
KONKURSY
Wychowankowie naszej szkoły, przebywający na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych. Pierwszy z nich to konkurs pt. „Słowa Tischnera”, natomiast drugi to „Pejzaż zimowy”. Dzieci i młodzież z wielką chęcią przystąpiły do pracy, dając z siebie wszystko. Dzięki ich wysiłkom powstały przepiękne prace! Serdecznie gratulujemy wszystkim małym twórcom!
WIOSENNE ZAJĘCIA WYCHOWAWCZE
Z okazji pierwszego dnia wiosny wychowankowie, przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wzięli udział w I Wiosennej Olimpiadzie Sportowej. Dzieci miały za zadanie pokonać specjalny tor przeszkód z różnymi trudnościami i niespodziankami. Było aktywnie i bardzo wesoło.
Uczniowie z IV klasy szkoły podstawowej biorą udział w zajęciach, na których są wprowadzani w tajniki programowania, ucząc się podstaw oprogramowania JavaScript. Kto wie, może wśród nich jest przyszły programista.
Większość ludzi wie, co to jest recykling, jednak nie wszyscy słyszeli o wtórnym przetwarzaniu odpadów, czyli upcyklingu. Wychowankowie zapoznawali się z tą formą darowania drugiego życia zużytym opakowaniom i robili wiosenne gąsienice z opakowań po jajkach.
WIOSNA, ACH TO TY!
Dzieci, przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, przywitały wiosnę pierwszymi kwiatami, które zakwitają o tej porze roku. W szpitalnych salach pojawiły się krokusy, przebiśniegi czy pierwiosnki. Od razu zrobiło się kolorowo i słonecznie, dlatego radośnie witamy Cię wiosno!
LUTY W PRZEDSZKOLU
W przedszkolu na oddziale dziennym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika czas płynie wesoło i przyjemnie. Luty był pełen atrakcji, dzięki czemu przedszkolaki zdobyły wiele nowych umiejętności.
Miesiąc rozpoczął się od przywitania nowego kolegi, a także rozmów dotyczących ulubionych bajek dzieci oraz nieznanych wcześniej starych baśni. Następnie dzieci wykonały teatr pacynkowy oraz teatr cieni.
W drugim tygodniu czas upłynął na przygotowaniach do balu karnawałowego, tworzeniu dekoracji, planowaniu przebrań oraz ćwiczeniu układów tanecznych. Przedszkolaki nie zapomniały oczywiście o tradycji tłustego czwartku i walentynek.
Kolejny tydzień przeniósł dzieciaki w czasie do ery jaskiniowców oraz dinozaurów, z którymi się zaprzyjaźnili. Przedszkolaki wykonały makietę z wybuchającym wulkanem oraz dekoracje na drzwi, żeby te wielkie gady zostały z nimi na dłużej.
W ostatnim tygodniu lutego dzieci poleciały w Kosmos. Poznały wszystkie planety Układu Słonecznego, a także inne ciała niebieskie. Przedszkolaki wiedzą już, kim był Mikołaj Kopernik oraz kto to jest Mirosław Hermaszewski. Wspólnie wykonali piękna rakietę, a w ostatni piątek miesiąca, wszystkie dzieci wzięły udział w konkursie „Wiedzy o Kosmosie”, za który otrzymali dyplomy oraz nagrody.
To był pracowity i bardzo interesujący miesiąc dla wszystkich przedszkolaków.
W KLASIE PIERWSZEJ
Uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięli udział w ciekawych zajęciach. Na edukacji muzycznej rozpoznawali dźwięki wysokie i niskie, a także uczyli się o kluczu wiolinowym i basowym.
Na edukacji polonistyczno – społecznej zaprzyjaźnili się z muminkami, bohaterami książek Tove Jansson, wysłuchali krótkiego opowiadania o Małej Mi, obejrzeli fragment bajki, a także stworzyli podobizny literackich bohaterów.
W kolejnym tygodniu uczniowie polecieli w kosmos, poznając planety Układu Słonecznego, dowiedzieli się kim był Mikołaj Kopernik i dlaczego mówi się, że „zatrzymał słońce i ruszył ziemię” oraz czy warto być odkrywcą. Na zakończenie tygodnia zajęć chłopcy wykonali kolorowe witraże oraz piękne zakładki do książek w kształcie rakiety.
DZIEŃ KOTA
Los zwierząt bezdomnych i przebywających w schroniskach nie jest obojętny dzieciom i młodzieży. Nauczyciele oddziałów somatycznych Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika przeprowadzili warsztaty multimedialne dotyczące zwierząt, które potrzebują domu. Z okazji Światowego Dnia Kota dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat kotów oraz zapoznały się z kocimi zwyczajami.