WAKACJE W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika spędziły wakacje bardzo pracowicie, ale zarazem bardzo wesoło. W jednym tygodniu zgłębiali tajniki morskiej głębiny, tworzyli wspólny plakat, do którego każdego dnia dokładali nowe elementy, zwierzęta oraz rośliny. W kolejnym tygodniu wybrali się w podróż do dżungli, gdzie poznali wiele dzikich zwierząt: pięknych i kolorowych, ale także groźnych. Poznając ich zwyczaje, tworzyli wspólną tropikalną gęstwinę. Dzięki dużemu zaangażowaniu dzieci powstały ryby, żółwie, koniki morskie, raki, a także hipopotamy, słonie i żyrafy. Wakacje w przedszkolu to wesoły i kolorowy czas!
WAKACJE NA ODDZIAŁACH SOMATYCZNYCH
Hospitalizacja na oddziałach somatycznych to bardzo ciężki czas dla dzieci, szczególnie w okresie wakacji, kiedy rówieśnicy mogą się bawić i wyjeżdżać. Jednocześnie jest to czas na kreatywne myślenie podczas różnych prac plastycznych, odkrywanie swoich talentów artystycznych oraz dobra i wesoła zabawa, przy której dzieci czują się lepiej i swobodniej. Dzięki zaangażowaniu wychowanków powstały miedzy innymi kolorowe motyle, żaby z origami, morskie stworzenia oraz rzeźby z gliny.
JESTESMY BEZPIECZNI PODCZAS WAKACJI
Na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wakacje minęły szybko, twórczo i bezpiecznie. Wychowankowie tworzyli kodeksy bezpiecznego zachowania podczas wakacyjnych wyjazdów nad morze, w góry, a nawet w mieście. Z chęcią wykonywali różne prace plastyczne, a niektóre techniki tak im się spodobały, że ponownym pracom nie było końca.
WAKACYJNE WARSZTATY ŻUPNE
W lipcu na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika odbyły się warsztaty plastyczne, przygotowane przez Pracowników Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, zostały one przeprowadzone przez internet. Wychowankowie poznali jedną z technik graficznych, jaką jest litografia, czyli tworzenie rysunku przeznaczonego do późniejszego powielania. Pomimo tego, że nie były to warsztaty prowadzone twarzą w twarz, dzieciaki bardzo się zaangażowały, wysłuchały szczegółowej instrukcji i przystąpiły do pracy. Powstały świetne i pomysłowe pierwowzory, a następnie równie udane kopie. Bardzo serdecznie dziękujemy Pracownikom Muzeum za ciekawe i bardzo kształcące zajęcia!
WAKACJE
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika bardzo chętnie wykonują prace plastyczne związane z wakacjami. Dzięki wykorzystaniu różnych technik, takich jak wydzieranie, lepienie z plasteliny, wycinanie, kolorowanie, każda praca jest inna, jej wykonanie jest atrakcyjne, a także dostarcza mnóstwa satysfakcji i ćwiczy małą motorykę, tak bardzo potrzebną do późniejszej nauki pisania.
SZKOŁA ZDALNA CZY… REALNA
Kilku naszych wychowanków z oddziałów somatycznych Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika zostało laureatami konkursu plastycznego pt. „Szkoła zdalna czy… realna”. Na obrazach widać́ ciężką pracę uczniów przy komputerze, ale również̇ tęsknotę̨ za tym, co za oknem… Wszystkim uczniom życzymy dobrych wakacji i powrotu we wrześniu do szkoły realnej.
PRZYRODA NASZĄ INSPIRACJĄ
Młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ wzięła udział w warsztatach plastycznych, na których tworzyli prace… z patyków. Wystarczyła ta niewielka inspiracja wprost z przyrody oraz oczywiście wielka wyobraźnia wychowanków i powstały fenomenalne prace.
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika przez cały tydzień realizowały projekt pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Dzieci odświeżyły swoją wiedzę na temat dymów rożnego pochodzenia, rozmawiały o tych, które są szkodliwe i dowiedziały się, jak ich unikać. Nauczyły się również, jak wygląda znak zakazujący palenie oraz ten pozwalający palić, aby wiedzieć które miejsca należy omijać.
MY DREAM JOB
Młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ jak co roku w czerwcu wzięła udział w zajęciach dotyczących bezpiecznego spędzania i organizowania wolnego czasu podczas wakacji oraz w warsztatach plastycznych połączonych z konkursem dotyczącym wymarzonego zawodu „My dream job”. Warsztaty plastyczne łączyły kompetencje językowe i przedsiębiorcze. Młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyła w proponowanych formach pracy.
KOLORY LATA
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika dodały swojej sali nieco kolorów, dzięki pięknym pracom plastycznym. Dzieciaki poznawały barwy letniej łąki, uczyły się mieszania kolorów i wyszukiwały różne kolory w swoich domach. Było mnóstwo zabawy i ciekawych informacji.
ŚWIĘTO KOŁA I LICZBY Pi
Dzieci przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika obchodziły Święto Koła i Liczby Pi.
Z tej okazji obejrzały film o historii koła, jako bardzo ważnego wynalazku, który zmienił życie ludzi na lepsze.
Potem obliczały obwody różnych modeli kół, mierzyły ich średnice i dzieliły jedno przez drugie sprawdzając, czy wynik wyjdzie zbliżony do 3,14. Następnie wykonywały prace plastyczne z kół 3D.
CZYTAM Z KLASĄ
Uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej przez cały rok szkolny uczestniczyli w programie „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki. OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III”. Program składał się z trzech modułów, w których uczniowie wraz z nauczycielem omawiali jedną z lektur szkolnych, wypełniając różne zadania, często wymagające pomysłowości i kreatywności. Rozpoczynając projekt uczniowie stworzyli Czytusie, czyli plastelinowe ludki, które towarzyszyły im podczas czytania.
Uczniowie wybrali trzy lektury: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego oraz „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. Wśród zadań, które wykonywali trzecioklasiści były miedzy innymi: tworzenie zakładek do książek, konkurs czytelniczy, czytanie fragmentu lektury przez zaprzyjaźnionych pracowników służby zdrowia, budowanie legowiska dla zwierząt, stworzenie wspólnego plakatu, zachęcającego do przeczytania lektury, wykonanie sylwetki bohatera książki czy zorganizowanie happeningu z okazji dnia książki, a dzięki temu zachęcenie innych uczniów do czytania.
Trzecioklasiści z dużym zaangażowaniem i radością uczestniczyli w projekcie, czytali lektury i wykonywali zadania. Program został ukończony na medal!
DZIEŃ DZIECKA
W minionym tygodniu przedszkolaki poznały zwyczaje oraz zabawy, w które bawią się dzieci z różnych stron świata. Zapoznały się ze swoimi najważniejszymi prawami. Ponadto rozmawiały o równości oraz o potrzebie respektowania praw dzieci na całym świecie. Dzieci dzieliły się opowieściami o ulubionych sposobach spędzania czasu oraz opowiadały o swoich przyjaźniach. Z okazji Dnia Dziecka było dużo zabaw i gier.
Wszystkim naszym Uczniom i Wychowankom życzymy wielu powodów do radości oraz mnóstwa beztroskich zabaw!
MOJA RODZINA
Z okazji święta mamy oraz zbliżającego się dnia taty przedszkolaki wykonały laurki, kolorowe, wiosenne kwiaty oraz ilustracje przedstawiające ich rodziny. Dzieci uczyły się także, w jaki sposób pomagać w domu mamie i tacie.
Składamy najlepsze życzenia Rodzicom naszych przedszkolaków!
O ZWIERZĘTACH
W kolejnym tygodniu edukacji zdalnej przedszkolaki uczyły się o zwierzętach domowych oraz egzotycznych, które mieszkają w ogrodzie zoologicznym. Dzieci poznały różne zwierzęta domowe i ich upodobania. Uczyły się także o zwyczajach dzikich zwierząt. Zwieńczeniem zajęć były ciekawe i jak zwykle bardzo pomysłowe prace plastyczne, które przedszkolaki wykonywały z dużym zaangażowaniem
REAKCJA – ZROZUMIENIE – POMOC
Pan Sebastian Wolf PROJEKTC.pl Fundacja przekazał sprzęt komputerowy, m.in. notebooki, smartfon, tablet oraz modem, który posłuży kilku uczniom naszej szkoły w nauce. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane serce! Serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych!
KSIĄŻECZKOWY ZAWRÓT GŁOWY
Przedszkolaki razem z rodzicami przez cały tydzień pracowały nad własnymi książkami. Tworzyły piękne ilustracje do wiersza Juliana Tuwima pt. „Cuda i dziwy”, a także projektowały zakładki do książek. Niektóre z dzieci puściły wodze fantazji i wymyśliły autorskie książeczki. Dzięki zabawie przedszkolaki nauczyły się bardzo wiele nowych rzeczy.
REAKCJA – ZROZUMIENIE – POMOC
Fundacja Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie przekazała laptop naszej uczennicy z Liceum Ogólnokształcącego. Bardzo serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie! Wierzymy, że sprzęt dobrze posłuży w nauce.
CZAS WOLNY
Młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ ma kontakt z wychowawcami grup wychowawczych, dlatego wspólnie organizują czas wolny. Na jednych z zajęć powstały ciekawe kolaże o tym, jak żyć.
ŚWIĘTA MAJOWE
Przedszkolaki, przygotowując się do weekendu majowego, uczyły się o historii Polski, poznając najważniejsze informacje o naszych narodowych świętach. Dzieci przypomniały sobie, jakie są polskie symbole narodowe i wykonały kilka ciekawych prac. Powstała więc flaga, godło z dumnym orłem ze złotą koroną oraz kotyliony.
EKO-ZABAWKI
W minionym tygodniu przedszkolaki rozmawiały o ochronie środowiska, zastanawiając się nad tym, w jaki sposób należy dbać o przyrodę. Dzieciaki wzięły udział w wewnętrznym konkursie pt. „Eko-zabawka, to fajna sprawka”. Dzięki wyobraźni, kreatywności, pomocy rodziców oraz wykorzystaniu niepotrzebnych rzeczy, powstały wspaniałe zabawki, takie jak: kręgle, piłkarzyki, ruchome zwierzątka oraz samoloty. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do podziwiania prac!
RATUJMY PSZCZOŁY
Klasa pierwsza szkoły podstawowej uczyła się w tym tygodniu o życiu pszczół i ich wartości dla środowiska oraz dla nas ludzi. Chłopcy oglądali film edukacyjny „Z kamerą wśród pszczół”, dzięki któremu mogli dowiedzieć się miedzy innymi, jak wygląda ul, co robią pszczoły robotnice i w jaki sposób wytwarza się miód. Po zajęciach każdy z uczniów, wykonał pracę plastyczną pt. „Ratujmy pszczoły”.
DZIEŃ ZIEMI
Z okazji przypadającego 22 kwietnia Dnia Ziemi uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej uczyli się o naszej planecie, o potrzebie ochrony środowiska i segregacji śmieci. Po zajęciach dwóch uczniów stworzyło plakaty, przypominające o tym, że należy chronić Ziemię!
MIESZKAŃCY ŁĄKI
W kolejnym tygodniu edukacji zdalnej przedszkolaki poznawały łąkę oraz zwierzęta, które zamieszkują ten ekosystem. Dzieciaki dzieliły się swoim doświadczeniem oraz dowiedziały się nowych, ciekawych informacji. Po spotkaniach powstały piękne prace, przedstawiające niektórych mieszkańców zielonej krainy.
REAKCJA – ZROZUMIENIE –POMOC
Chwilę przed świętami Pan Radosław Krzyżan odpowiedział na apel w sprawie zbiórki komputerów dla naszych uczniów. Otrzymaliśmy dwa komputery z systemem i modułami Wi-Fi. Młodzież jest bardzo zadowolona, a my szczęśliwi, że pomoc nadeszła tak błyskawicznie. Sprzęt prezentuje się znakomicie u naszych uczniów!
Personel szkoły i młodzi ludzie ślą wielkie podziękowania Panu Radosławowi!
WIELKANOC W PRZEDSZKOLU
Przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki wzięły udział w konkursie pt. „Pisanka Wielkanocna”. Powstały kreatywne i pomysłowe prace, dlatego wszystkim serdecznie gratulujemy!
Przedszkolaki pomagały także w przygotowaniach do Wielkanocy, a niektóre z dzieci robiły pyszne ciasteczka, co można oglądać na fotografiach.
ŻYCZENIA
Zdrowych i wesołych Świąt Wielkiej Nocy całemu Gronu Pedagogicznemu życzą uczniowie klasy I
WIRTUALNA ŚWIETLICA
Z myślą o naszych najmłodszych wychowankach powstał blog świetlicowy https://naszawirtualnaswietlica.blogspot.com. Mamy nadzieję, że uda nam się umilić im te dni, które muszą spędzać w domach. Starszych uczniów również zapraszamy do zapoznania się z naszymi pomysłami na spędzanie czasu wolnego.
PRZYSZŁA WIOSNA
Pomimo tego, że siedzimy w domach, przedszkolaki nie próżnują, ale pilnie się uczą oraz wykonują fantastyczne prace plastyczne… W tym tygodniu dzieciaki tworzyły wiosenne prace: powracające bociany oraz pierwsze, kolorowe kwiaty. Przedszkolaki puściły wodze wyobraźni i, wykorzystując puste pudełka, kartony oraz rolki papieru, wymyśliły różne zwierzęta oraz pojazdy.
PRZEDSZKOLAKI W KOSMOSIE
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika przez cały tydzień poznawały tajniki kosmosu. Po zdobyciu nowej wiedzy dzieci wykonywały kosmiczne prace plastyczne. Na podsumowanie zajęć przedszkolaki wzięły udział w konkursie pt. „Z kosmosem na Ty”, w którym pierwsze miejsce zajęło dwóch chłopców. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
SMOKI W BIBLIOTECE
Uczniowie klas I–III szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w ramach cyklicznych spotkań po raz kolejny odwiedzili filię nr 3 Biblioteki Kraków. Tym razem tematem przewodnim były smoki. Na początku dzieci poznały legendy ze smokami w roli głównej i przeglądały książki o smokach. Główną atrakcją warsztatów była interaktywna gra „Nakarm smoka”, w której musiały dodatkowo wykazać się znajomością wielu legend oraz baśni. Było mnóstwo zabawy oraz wiele nowych i ciekawych informacji. Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za interesujące zajęcia.
ŚWIĘTUJEMY WALENTYNKI I DZIEŃ KOBIET
Uczniowie przebywający na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika tworzą piękne dzieła na zajęciach plastycznych. Z okazji walentynek powstało mnóstwo kolorowych, papierowych serduszek. Natomiast, aby upamiętnić dzień kobiet, dzieci wykonały wiosenne kwiaty. Wychowankowie pracowali z wielką chęcią i na miarę swoich możliwości. Prace jeszcze przez długi czas zdobiły sale szpitalne.
WARSZTATY PLASTYCZNE
Przedszkolaki oraz uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w styczniu wzięli udział w kolejnych warsztatach w MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Trzecioklasiści, a następnie przedszkolaki brali udział w warsztatach pt. Wokół twórczości SHINJI’ego OGAWY.
Na początku dzieciaki poznały kilka najważniejszych informacji o życiu i twórczości japońskiego artysty, a następnie oglądały jego prace inspirowane Krakowem oraz XVIII-wiecznym malarstwem europejskim. Zwieńczeniem zajęć było stworzenie autorskiej pracy plastycznej nawiązującej do obrazu Ogawy. Wszystkie dzieci stworzyły własną interpretację obrazu pt. Pani Recamier z cyklu Bez ciebie i poradziły sobie znakomicie. Zajęcia były bardzo ciekawe i emocjonujące. Bardzo dziękujemy pracownikom MOCAK-u za interesujące warsztaty.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Uczniowie klas pierwszej i drugiej szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika zaprosili swoje Babcie oraz swoich Dziadków na przedstawienie z okazji ich święta. Uczniowie recytowali, śpiewali, a nawet grali na instrumentach, a wszystko to na część swoich ukochanych Dziadków.
Dzieciaki przebywajcie na oddziałach somatycznych także pamiętały o swoich Dziadkach, dlatego przygotowały dla nich piękne kolorowe laurki. Umieściły na nich rysunki, wyrazy miłości oraz kilka „przykazań zdrowej babci i dziadka” według poradnika doktora Krzysztofa Czarnobilskiego.
Drodzy Babciu i Dziadku żyjcie w zdrowiu 100 lat!
DZIEŃ HORTITERAPII
Zajęcia z hortiterapii cieszą się wśród wychowanków dużym zainteresowaniem.
Hitem jednych z zajęć dla uczniów z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ były tykwy. Młodzież zastanawia się czy je pomalować, a może zostawić je w naturalnym kolorze?! Kształt jednej tykwy przypomina pytajnik, dlatego drugim ważnym zagadnieniem stała się odpowiedź na pytanie „kto jest kto?”.
Na kolejnych zajęciach młodzież wzięła udział w warsztatach hortiterapeutycznych pt. „Porozumienie bez przemocy”. Wychowankowie dowiedzieli się, dlaczego język żyrafy jest skuteczniejszy i lepszy od języka szakala.
Z okazji Dnia Hortiterapii dzieci przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika oraz młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ poznali kilka informacji o powstaniu hortiterapii. Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu do tematu dzieci i młodzież puścili wodze wyobraźni i stworzyli wspaniałe obrazy z wykorzystaniem zasuszonych liści i gałęzi. Teraz piękne prace zdobią szpitalne sale!
PO CO NAM SÓL?
W styczniu odbyły się kolejne comiesięczne spotkania uczniów przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika z pracownikami Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki. Tym razem wychowankowie wzięli udział w zajęciach praktycznych, na których uczyli się w jaki sposób wykorzystujemy sól w kuchni. Było więc przygotowywanie kapusty do kiszenia, zasalanie słoniny, a także rozpoznawanie różnych produktów spożywczych po zapachu i poprzez dotyk. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie solniczek z masy solnej. To były fantastyczne i bardzo kształcące zajęcia, za co serdecznie dziękujemy!
SPOTKANIE WIGILIJNE
W okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniach opłatkowych na oddziałach, na których przebywają.
Na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika odbyły się tradycyjne jasełka przygotowane przez uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Następnie wystawiono autorskie przedstawienie kamishibai pt. „Polskie Betlejem” wykonane i zilustrowane przez uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Obie inscenizacje zostały bardzo ciepło przyjęte.
Młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ wzięła udział w corocznych szkolnych warsztatach przedświątecznych. Były pięknie dekorowane, pyszne pierniki. Stworzono także ozdoby z papieru, gdzie główną rolę odegrały różne figury geometryczne. Na świątecznych zajęciach z hortiterapii młodzież przygotowała przepiękne, pachnące igliwiem stroiki. Na spotkaniu wigilijnym śpiewano kolędy i pastorałki, składano sobie życzenia i oczywiście częstowano się smakołykami.
Wigilia w Oddziale Dziennym dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ to przede wszystkim dbanie o wspólną organizację; dzielenie się tym, co każdy posiada. Uczniowie wcześniej przygotowali teksty świątecznych kolęd i pastorałek oraz stworzyli kartki pocztowe. Przestrzeń zaaranżowana kolorowo i świątecznie pozwoliła na bycie razem i wspólne śpiewanie.