WAKACYJNY CZAS
Każdego dnia wakacji dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których mogły wykazać się różnymi umiejętnościami i kreatywnością. Kiedy pogoda dopisywała nie brakowało zajęć na świeżym powietrzu, podczas których dzieci grały w piłkę oraz brały udział w zabawach ruchowych.
Muzeum na wynos – czyli kufry pełne wrażeń! W czasie warsztatów wychowankowie mogli zapoznać się z zawartością kufra pt. „W świecie krakowskich legend”. Wspólnie odkrywali krakowskie tajemnice. Po drodze spotkali: królów, rycerzy, smoka, czarnoksiężnika, a nawet diabła. Na koniec mieli okazję odegrać wyjątkowe postacie z legendy „Pan Twardowski”.
Wakacje to nie tylko beztroska zabawa, ale również doświadczanie i nauka nowych rzeczy. W czasie warsztatów wychowankowie poznali historię Kościoła Mariackiego oraz kilka jego tajemnic odkrytych przez panią konserwator zabytków, która odwiedziła oddział. Dzieci i młodzież dowiedzieli się również jak ważne i odpowiedzialne w obecnych czasach jest prowadzenie social mediów takich zabytków.
WAKACJE
Na powitanie wakacji uczniowie liceum oraz szkoły podstawowej wraz z nauczycielami, wychowawcami i służbą medyczną byli w Dolinie Kobylańskiej. Na miejscu czekały na wszystkich atrakcje ora niespodzianki. Na początek nasza młodzież wzięła udział w grze terenowej. Po wykonaniu zadań, wszyscy wrócili na polane, gdzie zapłonęło ognisko. Piekliśmy kiełbaski, chleb, serki… nie zabrakło nawet ziemniaków i pianek. Było pysznie. Wszyscy świetnie się bawili, świętując pierwszy dzień lata.
Wychowankowie szkoły podstawowej przez cały tydzień rozmawiali o wakacjach. Gdzie pojadą, jak bezpiecznie przebywać w tym miejscu ? Oraz stworzyli wspólny kolaż dotyczący wakacji.
Wychowankowie szkoły podstawowej udali się do staromiejskiego centrum kultury młodzieży, aby wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Najpierw wysłuchali, jak obchodzić się z gliną, następnie każdy z uczestników mógł ulepić sobie rzecz dla siebie. Powstały bardzo kreatywne i przydatne rzeczy. Oto ich prace:
Na drugiej części warsztatów ceramicznych wychowankowie pomalowali ich wytwory. Następnie zostały one znów wypalone, a oto efekty:
Wychowankowie szkoły podstawowej udali się również na zwiedzanie wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. To była ciekawa wyprawa.
Młodzież licealna własnoręcznie wykonała witraże, które ozdobią okna ich pokoi. Było przy tym dużo śmiechu i radości. Zapraszamy do podziwiania naszych prac.
Innego dnia wychowankowie szkoły podstawowej udali się do Fabryki Schindlera. Dzięki zwiedzaniu muzeum poznali wiele ciekawych faktów historycznych. To było ciekawe wyjście.
Wychowankowie odwiedzieli także Muzeum Fotografii MuFo. To była pouczająca lekcja. Dowiedzieli się wiele o fotografii oraz powstawaniu zdjęć.
Rejs po Wiśle.
Odwiedziny w Muzeum Lotnictwa oraz Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema.
Wycieczka do Muzeum Kościuszkowskiego i wyjście na Kopiec Kościuszki.
Przygoda w parku linowym.
Warsztaty kulinarne.
Spacer edukacyjny po lotnisku w Balicach.
Wizyta w Muzeum Iluzji
Spacer po Ogrodzie Botanicznym
CHCEMY WIEDZIEĆ WSZYSTKO O WODZIE
W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 122 oraz XXXIV Liceum Ogólnokształcącego z oddziałów przy ul. Strzeleckiej i Kopernika brali udział w zajęciach innowacyjnych „Chcemy wiedzieć wszystko o wodzie”. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na kryzys wodny w Polsce i Europie. W tym kontekście bardzo ważnym celem była próba zastanowienia się nad tym, jak dbać o wodę, by jej nie zabrakło, a także co robić aby nie była zanieczyszczona.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
Uczniowie liceum przy ulicy Śniadeckich podczas oficjalnego zakończenia roku szkolnego 2022/2023 zaprezentowali twórczość Wisławy Szymborskiej w wielu językach, były wiersze po rosyjsku, hiszpańsku, włosku, angielsku, francusku, niemiecku i polsku oczywiście. Ten dzień był okazją do podsumowania aktywności wszystkich klas związanych z obchodami Roku Szymborskiej. W przestrzeni pomieszczeń pojawiły się prace młodzieży: uczniowie tropili własne interesujące ich myśli w wierszach poetki oraz mieli swoje przemyślenia na temat sytuacji, które nie zdarzają się dwa razy, co pokazali w bardziej plastyczny sposób. Jedna z uczennic naszkicowała także portret Noblistki, a druga z licealistek podzieliła się z nami własnym wierszem, napisanym przez nią na okoliczność zakończenia roku szkolnego.
Również na oddziale stacjonarnym przy ul. Kopernika uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym i Personelem Medycznym uroczyście pożegnali rok szkolny 2022/2023. Wychowawcy klas podziękowali uczniom za zaangażowanie i pracę, wręczając świadectwa oraz liczne dyplomy i nagrody za udział w konkursach. Życzymy wszystkim udanego wakacyjnego odpoczynku od szkolnych obowiązków!
NASZA ZIEMIA – NASZE DOBRO
Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Nasza Ziemia – Nasze Dobro”. Celem konkursu było upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o naszym dziedzictwie naturalnym oraz uwrażliwianie na piękno natury i rozwijanie potrzeby poszanowanie jej zasobów.
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły wcielili się w rolę artystów i stworzyli rysunki ukazujące piękno przyrody. Prace zostały nagrodzone II i III miejscem w kategorii 7 – 10 lat. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
Przez cały rok szkolny na lekcjach techniki oraz w ramach realizacji zadań planu szkoły podstawowej uczniowie klas IV-VIII brali udział w różnych ciekawych zajęciach. Zorganizowano Dzień Liczby Pi, Dzień Tabliczki Mnożenia oraz Dzień wiedzy o krajach europejskich. Uczniowie brali udział w konkursie „Patroni i patronki krakowskich ulic”, tworzyli prace z materiałów recyklingowyc, a także wzięli udział w programie sanepidowskim „Znamię, znam je”.
BEZPIECZNE WAKACJE
Wychowankowie liceum również wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpiecznych wakacji. Oto efekty ich pracy:
POCZYTAJ Z NAMI!
Uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej również włączyli się do najliczniejszej akcji czytelniczej w Polsce „Poczytaj z nami!”. Wszystkie dzieci o godzinie 10 rozpoczęły czytanie wybranych książek w sali świetlicowej. Zapanowała cisza i atmosfera pełnego skupienia…
DZIEŃ RODZINY
Z okazji Dnia Rodziny uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej wraz z nauczycielami i psychologami wystawili muzyczne przedstawienie na podstawie wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Dzieci dały z siebie wszystko, świetnie śpiewały, tańczyły i wczuwały się w role. Zgromadzeni goście byli zachwyceni!
PROJEKTUJEMY
WARSZTATY PLASTYCZNE
Na warsztatach plastycznych dzieci odkrywały metodę quillingu. Nauczyły się tworzyć podstawowe kształty, ale również gwiazdki i serca, które️ stały się inspiracją do stworzenia własnych obrazów lub laurek. Wystarczyło dać się ponieść wodzy wyobraźni. Ta prosta metoda pozwala uzyskać niesamowite efekty, a przy tym uczy cierpliwości i pobudza wyobraźnię.
LETNIE DEKORACJE
Kreatywność uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej w tworzeniu dekoracji własnego otoczenia nie zna granic! Dekoracja nie tylko cieszy oko, ale w czasie jej przygotowania nasi uczniowie ćwiczą wyobraźnie przestrzenną i też mięśnie dłoni. Przy okazji rozwija się także ich motoryka mała, wspierana jest koordynacja oko – ręka oraz koordynacja rąk.
MY DREAM JOB
31 maja zorganizowano w klasach: ósmej szkoły podstawowej oraz I-III liceum warsztaty plastyczne i konkurs z nagrodami, zorientowane na pobudzenie u młodzieży kreatywności, przedsiębiorczości i pomysłu na swoje życie zawodowe.
FESTIWAL FILMÓW DLA DZIECI
W ramach podsumowania programu wzmacniania pozytywnego „Światłoreguły” wychowankowie klas I – IV szkoły podstawowej wybrali się do kina Paradox na przegląd filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB. Dzieci wzięły udział w krótkim wprowadzeniu, obejrzały sześć krótkometrażowych filmów z całego świata, a na zakończenie podzieliły się swoimi refleksjami i wrażeniami.
Serdecznie dziękujemy pracownikom kina Paradox za możliwość uczestnictwa w festiwalu! To było niezwykłe przeżycie.
DZIEŃ DZIECKA
Na oddziale dziennym świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęto od posadzenia malw w oddziałowym ogrodzie oraz wspólnego malowania kwiecistej łąki #rokTetmajera, #wybierzTetmajera. Następnie wychowankowie przenieśli się na plac przy boisku, gdzie znów odwiedzili ich MotoMikołaje- oczywiście z lekcją o bezpieczniej jeździe oraz możliwości bycia przewiezionym na motorach. Kolejna atrakcja to Straż Pożarna, dzięki której młodzież miała ochłodę oraz prelekcję o składzie wozu strażackiego, Policja, która mówiła i prezentowała swój sprzęt do ochrony oraz Ratownicy Medyczni, którzy nauczyli uczniów resuscytacji. Nie zabrakło malowania twarzy, zgadywania po smaku jedzenia, malowania koszulek, robienia kolaży oraz tańców, śpiewu i wesołej zabawy z clownem. To był dla wszystkich dzień pełen atrakcji i dobrej zabawy.
SZEŚCIONOŻNA MRÓWKOLANDIA
Dzięki uczestnictwu jednej z nauczycielek w kursie „Nauczyciel bliski przyrodzie” organizowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, uczniowie klas I – IV szkoły podstawowej mogli wziąć udział w warsztatach pt. „Sześcionożna mrówkolandia” w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. To były ciekawe zajęcia, na których dzieciaki obserwowały mrówki w naturze, mogły je na chwilę złapać i wykonywały papierową mrówkę. Jednak największą radość sprawił uczniom piknik urządzony na łonie natury.
MY DREAM JOB
31 maja odbyły się na oddziale stacjonarnym przy ul. Kopernika warsztaty plastyczno -językowe zatytułowane „My dream job”. Podczas zajęć uczniowie wykazali się jak zawsze ogromnym zaangażowaniem, czego efektem stały się kreatywne prace plastyczne, rysunki oraz kolaże, które wzięły udział w konkursie i ozdobiły naszą szafę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z POLICJĄ
W maju uczniowie klas I – IV szkoły podstawowej wzięli udział w ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu z policjantami w ramach zajęć profilaktycznych. Tym razem policjanci opowiadali o swoim zawodzie, pokazywali strój służbowy używany w czasie różnych akcji, a także rozmawiali o wyposażeniu samochodu. Największą atrakcją spotkania była Pchełka – pies na służbie.
Serdecznie dziękujemy za cykl ciekawych i kształcących zajęć!
CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
W maju młodzież z oddziału dziennego zwiedzała Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie dowiedziała sie wielu ciekawostek o zwierzętach lądowych. Dziękujemy Pani przewodnik za ciekawą prelekcję.
WARSZTATY PLASTYCZNE
Młodzież na oddziale stałym wzięła udział w warsztatach plastycznych, na których malowała na płótnie. Powstały przepiękne prace! Gratulujemy młodym twórcom!
MUZEUM MOCAK
W dniu egzaminów klas 8, młodzież z oddziału dziennego udała się do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wychowankowie oglądali stałą wystawę, w której każdy znalazl coś dla siebie.
ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W TERENIE
19 maja uczniowie klas 5-8 szkoły podstawowej mieli okazję wziąć udział w lekcji biologii oraz geografii w terenie. Świetnie się bawili, za co dziękujemy Pani Magdalenie oraz Panu Jakubowi. To była wielka dawka ciekawostek, super zabawa i przygoda w Lasku Wolskim.
DZIEŃ MATKI NA ODDZIAŁACH SOMATYCZNYCH
26 maja to bardzo ważne i piękne święto – Dzień Matki. Z tej okazji uczniowie przedszkola oraz wychowankowie szkoły podstawowej i liceum przygotowali niespodzianki dla swoich mam. Były laurki, kwiaty, szyte serduszka z filcu, futerały na klucze. Nie zabrakło także życzeń. My również się do nich przyłączamy i życzymy Wszystkim Mamom 100 lat życia w zdrowiu i w szczęściu;-)
ZAJĘCIA BOTANICZNE
Uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej ponownie wzięli udział w warsztatach botanicznych. Dowiedzieli się na nich czym zajmuje się edukator nauk przyrodniczych na codzień. Poznali również kilka gatunków drzew i ziół, a niektóre z nich mogli nawet dotknąć oraz zobaczyć z bliska przez mikroskop.
Dziękujemy za bardzo owocne spotkanie z Panią Magdą z Ogrodu Botanicznego, Edukatorem Nauk Przyrodniczych.
Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji.
W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
Uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej mieli okazję już po raz kolejny uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Pana Karola z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za jego zaangażowanie w pracę z dziećmi. Poza wiedzą na temat wirtualnej rzeczywistości, nasi uczniowie, nie wychodząc ze świetlicy, mogli zwiedzić wiele zakątków pięknego świata.
ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE
Na kolejnych zajęciach bibliotecznych uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej dowiedzieli się, czym była dawniej i jakie znaczenie ma dotychczas cenzura. Dziękujemy Pracownikom filii nr 3 Biblioteki Kraków za podzielenie się z młodzieżą ogromem wiedzy.
WARSZTATY INTROLIGATORSKIE
ZAJĘCIA OGRODNICZE
Dzięki uczestnictwu jednej z nauczycielek w kursie „Nauczyciel bliski przyrodzie” organizowanym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz dofinansowaniu zakupu sprzętu do zajęć przyrodniczych przez Wydział Edukacji, uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej oraz gościnnie przedszkolaki mogą brać udział w cyklicznych zajęciach przyrodniczych. Począwszy od kwietnia dzieciaki siały warzywa, zboża i kwiaty, następnie sadziły ziemniaki, robiły rozsady i przesadzały sadzonki pomidorów. Teraz przed uczniami ważne zadanie: podlewanie roślin i obserwacja kiełkujących roślin. Może jeszcze przed wakacjami uda się zjeść samodzielnie wyhodowany szpinak, rzodkiewkę czy koperek.
WIZYTA W BIBLIOTECE
W maju uczniowie klas I – IV szkoły podstawowej ponownie odwiedzili filię nr 3 Biblioteki Kraków. Zanim rozpoczęły się zajęcia, dzieciaki złożyły Bibliotekarzom życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza i wręczyły przygotowane przez siebie laurki.
Na lekcji bibliotecznej dzieciaki dowiedziały się mnóstwa ciekawych informacji o ptakach, posłuchały śpiewu niektórych gatunków, a nawet mogły zajrzeć do gniazda bocianów. Na zakończenie warsztatów uczniowie tworzyli portrety ptaków.
Serdecznie dziękujemy za ciekawe zajęcia!
WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ
W przeddzień Dnia Strażaka uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Westerplatte w Krakowie. Dzieciaki dowiedziały się, w jaki sposób przyjmuje się zgłoszenia, jak szybko musi ubrać się strażak, co znajduje się w wozie strażackim i dlaczego na akcję czasem jadą aż trzy zastępy strażaków. Uczniowie mogli wejść do auta strażackiego, przyjrzeć się pracy strażaków, a nawet ugasić pożar i uratować małego kota. To była bardzo ciekawa i pouczająca wizyta. Serdecznie dziękujemy uprzejmym Panom strażakom za wspaniałą lekcję!
KONKURS MATEMATYCZNY
Wychowankowie przedszkola wzięli udział w konkursie matematycznym. Była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Wszystkie dzieci były zaangażowane i poradziły sobie doskonale. Gratulujemy!! Nagrody dla dzieci zostały zakupione ze środków Rady Dzielnicy II. Dziękujemy!
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
W kwietniu uczniowie klas 1-4 oraz 7-8 szkoły podstawowej mieli spotkanie z panem policjantem, który mówił o uzależnieniu od komputera, gier, internetu oraz uczulał wychowanków na niebezpieczeństwa czyhające w sieci i konieczność zakładania mocnych haseł (uczniowie już wiedzą, jak to zrobić). To było bardzo inspirujące spotkanie. Dziękujemy!
WYJŚCIE NA KRĘGLE
Końcem kwietnia wychowankowie szkoły podstawowej zostali nagrodzeni wyjściem na kręgle za dobre zachowanie i sumienność w pracy. Dla niektórych było to pierwsze spotkań z tego typu rozrywką. Wszyscy świetnie się bawili i mają nadzieję na kolejne wyjścia i treningi.
WARSZTATY SZTUKI CYRKOWEJ
Dzięki Fundacji Wszyscy Obecni dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach sztuki cyrkowej. Dzieci miały okazję poznać i samodzielnie wypróbować kilka dyscyplin cyrkowych.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
W ramach obchodów Dnia Książki uczniowie klasy I oraz III szkoły podstawowej rozmawiali o książkach, opowiadając o swoich ulubionych egzemplarzach. Chłopcy wysłuchali opowieści pt. „Książki” w teatrzyku kamishibai, dzięki czemu dowiedzieli się, czemu książki, choć to takie zwykłe przedmioty, są magiczne i dlaczego mogą przenosić czytelników w różne czasy i inne światy.
Po krótkiej dyskusji uczniowie wykorzystali szablon mini teatrzyku kamishibai ze strony internetowej Wydawnictwa Tibum i wymyślili oraz wykonali własne opowieści kamishibai.
O RYCERZACH
Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej brali udział w kolejnych warsztatach organizowanych przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Tym razem pracownicy Muzeum opowiadali dzieciakom o stanie rycerskim: jak wychowywano chłopców na rycerzy, kto mógł zostać rycerzem, jak ich kształcono oraz jak wygladał strój rycerski. Dzieci mogły poogladać, a nawet przymierzyć elementy ryscerskiej zbroi. Na zakończenie zajęć uczniowie ozdabiali własne tarcze.
80 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
W ramach ogólnopolskiej Akcji Żonkile upamiętniliśmy w naszej szkole 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie szkoły podstawowej oraz liceum aktywnie uczestniczyli w zajęciach podczas których m.in.: zrobili papierowe żonkile, oglądali animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” przygotowaną na podstawie reportażu Hanny Krall przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzielili się swoimi refleksjami. „Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”
„A CZYMŻE JEST PIĘKNO” – KONKURS PLASTYCZNY
„A czymże jest piękno? Na to pytanie nikt jeszcze nie odpowiedział. Ale wiadomo jedno: ono jest jak światło, które do nas przychodzi z drugiej strony świata. Bo na tym świecie wszystko przemija. Wiosna i młodość, i woda w potoku, ale piękno wiosny i piękno młodości, i piękno potoków nie przemija, bo je potrafi uwiecznić artysta. Dzięki artyście jest ono wiekuiste.”
Uczniowie klas II=IV szkoły podstawowej wcielili się w rolę artystów i stworzyli rysunki ukazujące piękno przyrody, wspaniały świat roślin i zwierząt.
Z radością informujemy, że pięcioro uczniów otrzymało w tym konkursie nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WIELKANOC
W naszej szkole uczniowie z zapałem przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.
Przedszkolaki cały tydzień tworzyły piękne, kolorowe prace plastyczne, słuchały opowieści o tradycjach wielkanocnych i opowiadały, w jaki sposób u nich w domu przeżywa się święta.
Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej brali udział w zajęciach plastycznych, na których tworzyli ozdoby świąteczne. W przeddzień ferii świątecznych uczniowie wzięli udział w spotkaniu wielkanocnym.
Wychowankowie z klas IV-VIII z oddziału stacjonarnego tworzyli ozdoby i prace plastyczne z motywami wielkanocnymi.
Tuż przed feriami świątecznymi wychowankowie z klas V-VIII szkoły podstawowej usiedli przy jednym stole, zjadając wielkanocny poczęstunek. Potem dokończyli świąteczne dekoracje oraz przystroili salę.
W klasie ósmej oraz w klasach liceum ogólnokształcącego odbyły się wielkanocne warsztaty świąteczne. Młodzież wykonała ozdoby wielkanocne z masy solnej oraz barwne, wielkanocne kartki z kolorowego papieru.
Młodzież z oddziału stacjonarnego poznawała słownictwo związane z Wielkanocą w języku angielskim i niemieckim. Wychowankowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy, a następnie wykonywali kartki i ozdoby świąteczne. Jak zwykle można było liczyć na ich talent i kreatywność, a efekty pracy naszych „artystów” ozdobiły oddział.
OGRÓD BOTANICZNY
Dzięki uprzejmości pani Magdy z Ogrodu Botanicznego UJ wychowankowie oddziału stałego mogli poznać różne rodzaje nasion i sposoby w jaki się one rozsiewają. Młodzież jest ogromnie wdzięczna za urozmaicenie zajęć wychowawczych i zaprasza do kolejnych wizyt.
HISTORIA KSIĄŻKI
Wychowankowie z klas IV-VIII szkoły podstawowej z oddziału stacjonarnego wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez pracowników Biblioteki Kraków pod tytułem „Historia pisma i książki, czyli książkowa podróż w czasie”. To były ciekawe i bardzo pouczające warsztaty. Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za odwiedziny.
DZIEŃ MÓZGU
WIZYTA POLICJANTÓW
Wychowankowie z klas IV-VIII szkoły podstawowej z oddziału stacjonarnego wzięli udział w prewencyjnej prelekcji przygotowanej przez policjantów z Komisariatu nr 2 w Krakowie. Poruszono wiele ważnych tematów dla młodzieży dotyczących zagrożeń, które czyhają na nich sieci.
WIOSNA W PRZEDSZKOLU
Do przedszkolaków przyszła wiosna. Widać to po pięknych, kolorowych pracach plastycznych zdobiących salę przedszkolną oraz pysznych witaminkach, które niedługo dzieciaki będą mogły schrupać na drugie śniadanie.
WRESZCIE PRZYSZŁA WIOSNA
21 marca młodzież na oddziale stacjonarnym powitała wiosnę w językach obcych. Wychowankowie w ramach warsztatów poznawali słownictwo dotyczące wiosny i przyrody w języku angielskim i niemieckim, rozwiązywali rebusy i wykreślanki. Uczniowie po raz kolejny mogli pokazać swoje talenty plastyczne, wykonując kwiaty i motylki metodą origami. Ich kolorowe prace tchnęły wiosnę w mury oddziału.
CO SIĘ ROBI Z GLINY?
Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej byli na wycieczce w Muzeum Narodowym w Krakowie w Galerii Rzemiosła Artystycznego na warsztatach „Co się robi z gliny?”. Uczniowie rozmawiali o tym, czym jest glina, jakie są jej właściwości i jak się wytwarza gliniane naczynia. Oglądali sztukę użytkową: talerze, wazy, filiżanki, kafle i piece kaflowe, a także różne motywy malowane na zastawie np. inspirowane Chinami. Po wystawie dzieci przystąpiły do części praktycznej, na której tworzyły własne przedmioty z gliny. Powstały figurki zwierząt oraz różne naczynia.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Muzeum za świetnie przygotowane zajęcia!
ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
Dwudziestego pierwszego marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Zespołu Downa. Młodzież z klas IV -VIII szkoły podstawowej przyłączyła się do tego święta i wzięła udział w dyskusji oraz zajęciach plastycznych pt. Dzień Kolorowej Skarpetki. Jest to dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z Zespołem Downa.
MALI OGRODNICY
Przedszkolaki już wiedzą, dlaczego warto czekać na wiosnę i dlaczego czasem jest pracowita, ale potem smaczna! W połowie marca dzieci sadziły cebulę dymkę, a teraz czekają, kiedy smaczne witaminki będą mogli zjeść na wiosennych kanapkach.
DZIEŃ MATEMATYKI
Na oddziale dziennym Dzień Matematyki obchodzono cały tydzień. Młodzież każdego dnia rozwiązywała kreatywne karty matematyczne, które ćwiczyły pamięć oraz koncentrację uwagi.
DZIEŃ LICZBY PI
Czternastego marca w VIII klasie szkoły podstawowej oraz w klasach I – IV liceum ogólnokształcącego zostały przeprowadzone warsztaty matematyczno- plastyczne z okazji Dnia Matematyki i Międzynarodowego Święta Liczby Pi. Młodzież wykonała prace plastyczne z wykorzystaniem liczby Pi oraz rozwiązywała zadania dotyczące tej liczby i jej rozwinięcia.
PODRÓŻ PALCEM PO MAPIE
Przez ostatnie tygodnie uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej podróżowali palcem po mapie. Najpierw chłopcy, inspirując się muzyką Camille Saint – Saens z cyklu „Karnawał zwierząt”, pływali po morzu. Dzięki ich wyobraźni powstały piękne prace.
W kolejnym tygodniu chłopcy poznawali zwierzęta zamieszkujące Antarktydę i Arktykę. Na podsumowanie zajęć powstały niepowtarzalne rodziny pingwinów. Chłopcy włożyli w swoje prace mnóstwo serca i zaangażowania.
W ostatnim tygodniu uczniowie przemierzali niezmierzone połacie kosmosu. Uczyli się o planetach, galaktykach i poznawali zawód astronauty oraz astronoma. Stworzyli swoje wyobrażenie Układu Słonecznego.