Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę szlakami krakowskich legend. Trasa wiodła od Barakanu, gdzie chłopcy usłyszeli o najstarszej krakowskiej legendzie, przez Rynek Główny, aż po bulwary wiślane, na których stoi pomnik Dżoka i z którym wiąże się najmłodsza krakowska legenda. Wycieczkę zorganizowała pani Dominika Stęclik, która jako przewodnik podzieliła się z uczniami opowieściami o starym i tym młodszym Krakowie. To była bardzo pouczająca i sympatyczna wycieczka.
Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i mnóstwo ciekawostek!
Na kolejnej wizycie w Filii nr 3 Biblioteki Kraków uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej obejrzeli książkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich „D.O.M.E.K.”. Dzieci rozmawiały o różnych domach w najdalszych zakątkach świata i porównywały je ze sobą. Następnie chłopcy tworzyli projekty swojego wymarzonego domu.
Podobnie jak w poprzednich wizytach chłopcy oglądali, ale również wypożyczali książki.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Filii nr 3 za poświęcony czas i ciekawe zajęcia!
Podczas gdy maturzyści pisali egzaminy, pozostali uczniowie liceum odwiedzali ciekawe miejsca w Krakowie i brali udział w różnych zajęciach. Wspólnie poznawaliśmy architekturę miasta, zarówno zabytkową, jak i współczesną, służącą odpoczynkowi i rekreacji. W tym celu udaliśmy się na wycieczkę szlakiem architektury romańskiej krakowskiego Kazimierza oraz odwiedziliśmy parki – Park Jordana i Park Lotników Polskich. Udało nam się również zorganizować wyjście do Muzeum Lotnictwa, a także do Muzeum Narodowego w Sukiennicach na wystawę poświęconą malarstwu polskiemu XIXw. Dla naszych licealistów w Nowohuckim Centrum Kultury zorganizowano warsztaty z druku wypukłego. Podczas nich powstały piękne prace, które zdobią teraz naszą świetlicę.
W ostatni piątek kwietnia pożegnaliśmy naszych maturzystów. Odbyło się uroczyste rozdanie świadectw, nagród oraz wspólnie przygotowanych pamiątek. Część artystyczną wydarzenia uświetnił jeden z uczniów kończących szkołę prezentując swój autorski tekst. Następnie III klasa przedstawiła materiał filmowy – wywiady, które przeprowadzono z uczniami odchodzącymi ze szkoły. Nie zabrakło uśmiechów, wzruszeń i ciepłych słów. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek – pyszne babeczki upieczone zarówno przez maturzystów, jak i ich młodszych kolegów. Pojawiła się też niespodzianka – smakowity tort na osłodę chwili pożegnania.
Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły otrzymały III miejsca ex aequo w konkursie plastycznym „Ziemia, planeta ludzi” w kategorii wiekowej 10-13 lat zorganizowanym przez Centrum Kultury Podgórza. Techniką konkursu był tym razem collage płaski /połączenie farb i pasteli z fotografią/.
Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie liceum wzięli udział w zajęciach pt. „Podstępne WZW” dotyczących profilaktyki Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A, B i C oraz w zajęciach pt. „Znamię! Znam je?” poszerzających wiedzę na temat czerniaka. Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie oraz Fundacją „Gwiazda Nadziei”. Celem zajęć było uświadomienie uczniom ryzyka zakażenia wirusami HBV i HCV, wpojenie zasad gwarantujących bezpieczeństwo w tym zakresie oraz pobudzenie do refleksji nad akceptacją osób już zakażonych. Dzięki uczestnictwu w drugim programie edukacyjno-profilaktycznym uczniowie zdobyli wiedzę na temat charakterystycznych cech czerniaka oraz czynników zwiększających ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Mając odpowiednią wiedzę uczniowie będą również mogli zachęcić swoich bliskich do podjęcia działań profilaktycznych.
W związku z obchodzonym 14 marca Międzynarodowym Dniem Liczby Pi dla naszej młodzieży licealnej odbyły się warsztaty związane z zastosowaniem i wykorzystaniem liczby Pi, połączone z upamiętnieniem dnia urodzin i postaci Alberta Einsteina. Młodzież była zaangażowana w różne zadania, ćwiczenia oraz zabawy nawiązujące do liczby Pi oraz urodzin Alberta Einsteina. Przypomnieliśmy sobie również osoby polskich uczonych i matematyków związanych z liczbą Pi – księdza Adama Kochańskiego, żyjącego w XVII w., który zajmował się m.in. jej przybliżeniem oraz sławnego matematyka Wacława Sierpińskiego, który obchodził swoje urodziny właśnie 14 marca.
Trzeciego kwietnia w Muzeum Historycznym Krzysztofory odbyła się wielka gala rozdania nagród w IX edycji konkursu plastycznego i fotograficznego „Patronki i patroni krakowskich ulic”, którego organizatorami byli: Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 oraz Biblioteka Kraków. Celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci patronek i patronów ulic Krakowa, co należy uznać za lekcję historii o mieście.
Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły otrzymali w tym konkursie w sumie aż 5 nagród: III miejsce i wyróżnienie w kategorii praca plastyczna klasy 4-6, III miejsce i wyróżnienie w kategorii praca plastyczna klasy 7-8 oraz wyróżnienie Prezydenta Miasta Krakowa.
Konkurs był organizowany w ramach projektu „Strażnicy Pamięci”, prowadzonego w ramach programu „Edukacja patriotyczna dla szkół Krakowa”, a przyjętego przez Radę Miasta Krakowa 24 kwietnia 2013 r. oraz w ramach obchodów rocznicy 30-lecia powstania dzielnic Krakowa. Patronatami honorowymi konkursu byli: Prezydent Miasta Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Natomiast partnerami konkursu są: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Krakowa, Archiwum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Prądnickie, Rada i Zarząd Dzielnicy II Grzegórzki, Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie – Ośrodek Edukacji Obywatelskiej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
WITAJ WIOSNO
Pierwszego dnia wiosny zgodnie ze staropolską tradycją uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej zrobili Marzannę. Uczniowie bardzo się starali, aby słomiana kukła jak najbardziej przypominała minioną zimę i jak najszybciej ustąpiła miejsca młodej wiośnie, na którą wszyscy czekają.
„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy!”
ZAJĘCIA OGRODNICZE
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego uczniowie klasy 1 i 3 szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach ogrodniczych. Chłopcy sadzili kwiaty doniczkowe, a także cebulkę na szczypiorek oraz miętę i bazylię. Uczniowie byli zachwyceni zajęciami i tym, że przez chwilę mogli się poczuć jak mali ogrodnicy.
WIZYTA W BIBLIOTECE
Na kolejnej wizycie w Filii nr 3 Biblioteki Kraków uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wysłuchali opowieści o „Szewczyku Dratewce” zaprezentowanej za pomocą teatrzyku kamishibai. Następnie chłopcy wymyślali i rysowali swoje własne mini-kamishibai. Po skończonej pracy chętni uczniowie przedstawiali swoim kolegom stworzone opowieści. Na tej wizycie chłopcy także oglądali, ale również wypożyczali wybrane książki.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Filii nr 3 za poświęcony czas i ciekawe zajęcia!
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki również świętowały Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy wykonali laurki dla swoich Mam oraz koleżanek z grupy. Wszystkim Kobietom i Kobietkom życzymy dużo zdrowia, radości oraz wielu sukcesów!
ODWIEDZINY DR CLOWNA
W czwartek do przedszkolaków zawitał Dr Clown. W czasie krótkiego spotkania, wraz ze swoimi pomocnikami, przekazał dzieciom mnóstwo uśmiechu i radości. Przedszkolaki uczyły się żonglować, były zabawy z kolorowymi chustami, a także nauka robienia piesków z balonów. Na koniec Dr Clown rozdał wszystkim recepty, na których przepisany jest śmiech i radość na każdy dzień. Dzieci bawiły się świetnie, balonowe psiaki poszły z nimi do domów, a radość ze spotkania trwała do końca dnia. Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy częściej!
WIZYTA W MUZEUM
Przedszkolaki wzięły udział w drugim spotkaniu z cyklu „Cztery Pory Roku”, odbywającym się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Tym razem dzieci poznały pochodzenie nazw miesięcy zimowych: Grudzień, Styczeń i Luty oraz czynności, które wykonywali chłopi zimową porą w polu oraz w domach. Bardzo dziękujemy Pani Basi, która o wszystkim opowiadała przedszkolakom i zapewniamy, że z niecierpliwością czekamy na trzecią cześć warsztatów o tematyce wiosennej.
MASKA TRADYCYJNA I WSPÓŁCZESNA
W lutym dzieci z Przedszkola nr 8 brały udział w zewnętrznym konkursie plastycznym pt. „Maska tradycyjna i współczesna”. Wykonane przez naszych uczniów prace zostały nagrodzone wyróżnieniami. Serdecznie gratulujemy!
DZIEŃ KOBIET
Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej przygotowali dla swoich mam oraz innych bliskich kobiet laurki. Tym gestem chłopcy chcą wyrazić wdzięczność i życzyć radosnych oraz szczęśliwych dni wszystkim bliskim paniom!
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej biorą udział w cyklu zajęć technicznych, na których przygotowują zdrowe przekąski. Chłopcy robili już pyszne soki owocowe – warzywne oraz ciepłe kanapki, czyli panini. Na następnych zajęciach uczniowie nauczą się robić sałatkę owocową oraz zdrowe desery.
MASKI KARNAWAŁOWE
Dzieci z Przedszkola oraz wychowankowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w konkursie na „Najpiękniejszą maskę karnawałową”. Celem edukacyjnym konkursu było rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości artystycznej uczniów i wychowanków. Gratulujemy wszystkim wykonawcom twórczego pomysłu!
KARNAWAŁ
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 122 poznali zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie. Następnie wykonali maski karnawałowe zainspirowane maskami weneckimi.
BAL KARNAWAŁOWY
KLINIKA ZABAWEK
Dzieci z Przedszkola nr 8 zawitały do Kliniki Zabawek. Najpierw podziwiały zgromadzone, stare zabawki, a następnie uczestniczyły w prelekcji dotyczącej powstawania zabawek, materiałów z jakich były i są produkowane oraz wartości, szczególnie tych dawnych zabawek. Następnie przedszkolaki wzięły udział w warsztatach, na których samodzielnie wykonały zabawkę z włóczki – kolorową dżdżownicę. Każde dziecko wymyśliło imię dla swojej maskotki. Po warsztatach przedszkolaki wzięły udział w konkursie na zbudowanie najwyższej wieży z drewnianych klocków.
Wizyta w Klinice była bardzo pouczająca, gdyż uświadomiła przedszkolakom, że zabawki należy szanować i o nie dbać. Dzieci chętnie i z wielką radością wrócą do Kliniki Zabawek.
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków za zaproszenie do Kliniki.
DZIEŃ KOTA
Uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 122 świętowali dzień kota. Wśród chłopców znalazło się kilku właścicieli kotów, którzy chętnie opowiedzieli o swoich pupilach oraz ich zwyczajach. W ramach zajęć uczniowie wykonali kocią rodzinę techniką origami.
WALENTYNKI W LICEUM
Uczniowie liceum świętowali Walentynki. Własnoręcznie przygotowane dekoracje i słodkości zdominowały serca. Był też występ wokalny uczennicy i czytanie autorskiego tekstu, a także wspólne słuchanie muzyki. Tematem przewodnim była oczywiście MIŁOŚĆ.
ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT
Uczniowie liceum zorganizowali zbiórkę na rzecz bezdomnych zwierząt. Dzięki darczyńcom do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie trafiło sporo żywności i innych rzeczy potrzebnych zwierzętom.
MALI RATOWNICY
Uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 122 w ramach tematu „Klasa małych ratowników” dowiedzieli się, jak ważne jest wezwanie i udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Poznali kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy – dbanie o własne bezpieczeństwo, sprawdzenie przytomności, wezwanie pomocy – instrukcja wzywania pomocy, sprawdzenie oddechu i ułożenie w pozycji bocznej. Po części teoretycznej chłopcy ćwiczyli poznane umiejętności, a w szczególności uciski ratownicze na fantomie.
WALENTYNKI
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 122 wzięli udział w zajęciach walentynkowych. Chłopcy obejrzeli film edukacyjny „Poznajemy serce”, z którego dowiedzieli się, jak działa serce, ile razy bije na minutę, poznali lekarzy specjalistów od serca, czyli kardiologa i kardiochirurga. Wyjaśniono im znane pojęcia i powiedzenia: coś znajduje się w sercu miasta, mieć serce na dłoni, serce z kamienia, miej serce i patrzaj w serce. Po projekcji filmu i krótkiej dyskusji uczniowie wykonali walentynkowe laurki dla bliskich.
WIELCY WYNALAZCY
Tematem przewodnim jednego dnia w klasie 1 Szkoły Podstawowej nr 122 byli wielcy wynalazcy. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób powstały ważne wynalazki i kto był ich autorem. Na zakończenie zajęć chłopcy samodzielnie wykonali komputer, tablet i telefon komórkowy. Po skończonej pracy nastąpiła najprzyjemniejsza chwila, czyli zabawa. Dzięki wyobraźni chłopcy przez chwilę stali się ważnymi biznesmenami, programistami i urzędnikami.
PODRÓŻ NA ANTARKTYDĘ
W lutym uczniowie klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 122, przebywający na oddziale psychiatrii, wybrali się w podróż palcem po mapie na Antarktydę. Chłopcy czytali „Zaczarowaną zagrodę” Aliny i Czesława Centkiewiczów, a następnie uczyli się o najzimniejszym kontynencie na Ziemi i jego mieszkańcach. Na podsumowanie omawianego tematu uczniowie stworzyli lekturnik, w którym zawarli najważniejsze informacje o poznanej książce. Chłopcy stworzyli również prace plastyczne nawiązujące do lektury oraz jej małych bohaterów, czyli pingwinów.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU
W połowie stycznia dzieci z Przedszkola nr 8, z radością przygotowywali się do świętowania dnia Babci i Dziadka. Każdy z przedszkolaków wykonywał dla swoich ukochanych dziadków laurki i podarunki. Dzieci wykonały także świeczniki, których dekorowanie sprawiło im wiele frajdy. Dla wszystkich Babć i Dziadziusiów jeszcze raz ślemy najlepsze życzenia.
FERIE ZIMOWE
Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, w czasie ferii zimowych brali udział w różnych zajęciach. Były gry planszowe, strategiczne, logiczne i karciane, były zajęcia ruchowe, zabawy konstruktorskie oraz plastyczne. Uczniowie samodzielnie przygotowali dla swoich babć i dziadków laurki, włóczkowe pingwinki oraz własnoręcznie uszyte serca.
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, wzięli udział w zajęciach, na których wykorzystano papierowy teatr kamishibai. Uczniowie zobaczyli dwie opowieści z serii bajki świata: „Bajkę o księciu Husajnie i latającym dywanie” i „Bajkę o orle, który myślał, że jest kogutem” oraz opowiastkę filozoficzną „Podspodek”. Młodzież z uwagą oglądała papierowy teatr, a następnie wzięła udział w dyskusji.
Ponadto wychowankowie również stworzyli kreatywne kartki z życzeniami dla swoich babć i dziadków.
LEKTUROWY LAPBOOK
Uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, podsumowując omawianie lektury „Dzieci z Bullerbyn”, wykonali lekturowy lapbook. Chłopcy poznali kilka ciekawych faktów z życia i twórczości Astrid Lindgren, a następnie zaprojektowali swój lapbook. Dzięki zaangażowaniu uczniów powstała wyjątkowa twórcza teczka o autorce i jej książce.
ZAJĘCIA O ZIMIE
Przed feriami zimowymi uczniowie klasy 2 szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, uczyli się o zmianach zachodzących zimą w przyrodzie, poznawali zwyczaje zwierząt w czasie zimy oraz uczyli się o sportach zimowych. Każdy z uczniów stworzył własnego lapbooka o zimie. Ponadto chłopcy wykonali narciarza, ciekawą pracę plastyczną z wykorzystaniem klamerki na pranie.
SPOTKANIE WIGILIJNE
22 grudnia licealiści, nauczyciele oraz personel szpitala zasiedli wspólnie przy pięknie udekorowanym stole wigilijnym, suto zastawionym potrawami, które wspólnie wszyscy przygotowali. Królował oczywiście barszcz, ale pojawiły się również ciasta, sałatki, kapusta z grzybami i rolady z łososiem. Zanim jednak można było zacząć się częstować, odbył się krótki koncert wokalno – gitarowy przygotowany przez uczniów z trzeciej klasy. Nie zabrakło, rzecz jasna, życzeń, którymi wymieniliśmy się także z sąsiadującym oddziałem również obchodzącym wigilię.
CZAS BOŻEGO NARODZENIA
W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej nr 122, przebywający na oddziale psychiatrii w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, aktywnie przygotowywali się do świąt. Wychowankowie brali udział w wielu zajęciach plastycznych, na których tworzyli ozdoby świąteczne i choinkowe, ozdabiali pierniki oraz przygotowali prezenty dla swoich rodziców. W przeddzień świąt dzieci wystawiły jasełka, aby podtrzymać piękną, polską tradycję.
Z okazji Bożego Narodzenia życzymy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom zdrowych, radosnych oraz spędzonych w rodzinnym gronie świąt!
IDĄ ŚWIĘTA
Przedszkolaki i wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 122 oraz liceum, przebywający na oddziałach somatycznych w WSSD im. św. Ludwika w Krakowie, w okresie przedświątecznym wykonali piękne ozdoby choinkowe, a przy wspólnym kolędowaniu ubrali choinkę.
Wszystkim życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
WIZYTA MIKOŁAJA
Do przedszkolaków, przebywających na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, w tym roku również przyszedł Święty Mikołaj. Jednak zanim otrzymali od niego prezenty, napisali listy, umieszczając w nich swoje marzenia oraz pozdrowienia. Dla pewności, że Mikołaj dostanie ich listy, dzieci wybrały się na pocztę, aby móc wrzucić je do skrzynki, a przy okazji pospacerować i pooglądać świąteczne ozdoby znajdujące się w okolicy.
Mikołaju, dziękujemy za prezenty i zapraszamy za rok!
RYNEK PODZIEMNY
Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wybrali się na wycieczkę do Podziemi Rynku Głównego w Krakowie – oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wycieczkę zorganizowała pani Dominika Stęclik, która również jako przewodnik oprowadziła uczniów po wystawie, opowiadając im o minionych czasach.
Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i świetną wycieczkę!
CZTERY PORY ROKU
W listopadzie przedszkolaki, przebywające na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, uczestniczyły w warsztatach z serii „Cztery Pory Roku” w Muzeum Etnograficznym. Dzieci rozmawiały na warsztatach o jesieni, o przedmiotach oraz wykonywanych w tej porze roku pracach. Poznały pochodzenie nazw trzech miesięcy: wrzesień- wrzosy, październik-paździerz oraz listopad-liście. Po warsztatach przedszkolaki samodzielnie wykonały przypinki, które będą im przypominać o kolorach jesieni oraz oczywiście o fantastycznych warsztatach. Niebawem dzieci ponownie wybiorą się do Muzeum, żeby poznać przedmioty związane z pracą wykonywaną w dawnych czasach zimą.
W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA
Młodzież z Oddziału Dziennego i Stacjonarnego Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ tworzy już nastrój świąteczny. Powstają dekoracje, ozdoby choinkowe, a wszystkiemu towarzyszy kuszący zapach pieczonych pierniczków.
PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Wychowankowie, przebywający na oddziale stałym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia, tworząc piękne prace plastyczne oraz kartki świąteczne. Młodzież lepiła anioły, które czekają na pomalowanie, aby ozdobić świąteczną choinkę.
MIKOŁAJKI W LICEUM
Dziękujemy Mikołajowi, który współpracując z Pizzerią Cyklop 😉 sprawił młodzieży z oddziału dziennego pyszną niespodziankę i w dniu swoich imienin dostarczył cały stos pachnącej pizzy.
WARSZTATY ETNICZNE
Dzięki współpracy z wychowawcami z Oddziału Stacjonarnego młodzież z Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ brała udział w warsztatch plastycznych wykorzystujących motywy etniczne. Powstałe obrazy zdobią już ściany oddziałowego korytarza, ale nie jest to koniec naszych działań – w planach już mamy kolejne kompozycje.
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, biorą udział w ciekawych zajęciach plastycznych. W listopadzie chłopcy tworzyli zabawki z recyklingowych materiałów, dzięki czemu powstały kreatywne roboty.
Świętując Dzień Pluszowego Misia, dzieci przyniosły swoje pluszaki oraz wykonały małe podobizny swoich ulubionych misiów.
Na początku grudnia wszyscy myślą już o zimie i Świętach Bożego Narodzenia, dlatego chłopcy zaproponowali wykonanie świątecznych ozdób. W taki sposób, używając starych skrawków materiałów, powstały świąteczne skrzaty.
SZACHY JAKO FORMA TERAPII
Zajęcia szachowe w Szpitalu Uniwersyteckim CM UJ w Krakowie organizowane są przez Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie.
Istotnym elementem gry w szachy jest fakt, że jej uczestnicy podnoszą wymienione kompetencje często w sposób nieświadomy, czerpiąc po prostu radość z gry. Gra w szachy stwarza ogromne możliwości dla rozwoju dziecka i nastolatka: wpływa na polepszenie pamięci i wyników w nauce, poprawia umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami, zwiększa koncentrację, daje możliwość nawiązania nowych kontaktów, uczy cierpliwości, tolerancji i zdrowej rywalizacji.
Szachoterapia to metoda terapii psychologicznej. Opiera się na psychologii rozwojowej, terapii pozytywnej i behawioralnej oraz zasadach gry w szachy i jej elementach. Terapia szachami pozwala osiągnąć dobre rezultaty w pracy z dziećmi i młodzieżą z: nieśmiałością, lękami, trudnościami edukacyjnymi, zaburzeniami zachowania i emocji, obniżonym potencjałem intelektualnym, ADHD, autyzmem, zespołem Aspergera.
Czego uczą się dzieci i młodzież podczas gry w szachy ?
• dyscypliny,
• rozwijania umiejętności realizowania celów,
• tworzenia planu działania,
• konstruktywnego myślenia,
• radzenia sobie w sytuacjach stresujących,
• odporności na porażki,
• przewidywania ruchów przeciwnika,
• koncentracji i skupienia,
• wyciągania wniosków.
Szachy to świetna zabawa intelektualna!
Warto wspomnieć o tych, którzy szczególnie wspierają naszych graczy drobnymi upominkami/gadżetami – Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. – dziękujemy😊
WIZYTA NA WAWELU
Uczniowie klas I-IV szkoły podstawowej, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wybrali się na wycieczkę do Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie zwiedzali zbrojownię. Wycieczkę zorganizowała pani Dominika Stęclik, która również jako przewodnik oprowadziła uczniów po wystawie.
Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i mnóstwo ciekawych informacji!
PRAWA DZIECKA
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, który przypada 20 listopada na cześć uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, wychowankowie, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wzięli udział w zajęciach, na których przypomnieli sobie jakie prawa im przysługują. Dzieci wspólnie tworzyły plakat o prawach dziecka, poznały historię Konwencji, a także dowiedziały się kilku ważnych szczegółów z życia Janusza Korczaka, patrona szkoły, a zarazem prekursora praw dzieci.
TWORZYMY WŁASNE MASKOTKI
Wychowankowie z klas I-IV szkoły podstawowej, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wzięli udział w zajęciach, na których samodzielnie uszyli maskotki. Dzieciaki były zachwycone tym, że same mogły wybrać materiał, uszyć i wypchać swoje pluszaki. Gotowe sówki cieszyły dzieci bardziej, niż najdroższe zabawki!
ZAJĘCIA RUCHOWE
Wychowankowie, przebywający na na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, systematycznie raz w tygodniu biorą udział w zajęciach ruchowych. Uczniowie wykonywali ćwiczenia oddechowe: wydłużanie fazy oddechowej, ćwiczenia równoważne: poprawa koordynacji ruchowej oraz ćwiczenia skoczne i bieżne: rozwijanie szybkości, zręczności i wytrzymałości. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach i z tygodnia na tydzień można zaobserwować ich postępy.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Aby okazać szacunek Ojczyźnie i podtrzymywać tradycję, uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci i młodzież, przebywający na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, przygotowała okolicznościowe prace plastyczne. Natomiast uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej oraz przedszkolaki z oddziału psychiatrii przygotowali uroczystą akademię.
KREATYWNE ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Rzeźby i wielkie przestrzenne prace z Papier Mache to najbardziej twórcza aktywność. Niezwykle pobudza wyobraźnię i daje mnóstwo radości, a wykorzystując różne konstrukcje z materiałów z recyklingu można stworzyć prawie wszystko. Wychowankowie, przebywający na oddziale stacjonarnym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, przygotowali tą metodą kreatywne ozdoby halloweenowe.
PRZYSZŁA JESIEŃ
Młodsze dzieci, przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, wykonały jesienne prace plastyczne. Dzięki ich zaangażowaniu powstały znane wszystkim zwierzęta, takie jak liski, jeżyki czy sówki. Dzieci dowiedziały się również jak dbać i dokarmiać zwierzęta w zimie.
HALLOWEEN Z PRZYMRUŻENIEM OKA
Dzieci, przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, zaproponowały wykonanie prac plastycznych nawiązujących do amerykańskiej tradycji Halloween. Pamiętajmy: traktujemy to tylko jako dobra zabawa i okazja do popisania się ciekawymi pomysłami i zdolnościami artystycznymi.
WIZYTA W BIBLIOTECE
W październiku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, odwiedzili pobliską filię Biblioteki Kraków. Chłopcy dowiedzieli się, co to jest karta czytelnika, katalog oraz co trzeba zrobić, aby móc wypożyczać książki do domu. Mogli trochę pobuszować po bibliotecznych półkach i wyszukać ciekawych książek. Na zakończenie wizyty stworzyli maskę molika książkowego i przekonali się, że mole książkowe są bardzo ciepło witane w każdej bibliotece. Może któryś z uczniów odkryje w sobie pasję do czytania?!
JUBILEUSZ SZKOŁY
W czwartek 14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela, Jubileusz 65-lecia Szkoły oraz Dzień Patronów Szkoły: Janusza Korczaka – w SP nr 122 oraz prof. Marii Orwid – w XXXIV LO. Uczniowie z poszczególnych oddziałów obejrzeli film prezentujący historię szkoły, poznali biografie patronów, przygotowywali prace plastyczne – plakaty i kolaże, które były zwieńczeniem dyskusji na temat sylwetek patronów oraz wymarzonej szkoły. Nie zabrakło także podziękowań i ciepłych słów skierowanych do nauczycieli za ich zaangażowanie w pracę.
65 LAT NASZEJ SZKOŁY
W październiku przypada sześćdziesiąta piąta rocznica założenia naszej Szkoły. Z tej okazji przedszkolaki, przebywające na oddziale dziennym psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, usłyszały kilka słów o tej niezwykłej rocznicy. Porównywały swoje zabawki, wnętrze swojej sali przedszkolnej i swój ubiór z wnętrzami szpitala sprzed sześćdziesięciu laty. Na zakończenie zajęć dzieciaki stworzyły plastelinowe urodzinowe torty dla swojego przedszkola i szkoły.
JESIENNE INSPIRACJE
Dzieci i młodzież, przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika brały udział w zajęciach plastycznych, na których wykonywały wymyślone przez siebie jesienne prace. Dzięki ich wyobraźni powstały piękne bukiety, witraże oraz frotaże z kolorowych liści.
JESIEŃ W PRZEDSZKOLU
OPOWIEŚĆ STAREGO ZEGARA
Dzieci i młodzież, przebywający na oddziale psychiatrii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, obejrzeli spektakl pt. „Opowieść Starego Zegara” przygotowany przez Teatr Za Jeden Uśmiech. Dzięki słonecznej pogodzie przedstawienie odbyło się na podwórku szpitalnym. Po wielu wspaniałych przeżyciach każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.
Serdecznie dziękujemy aktorom Teatru Za Jeden Uśmiech za świetne przedstawienie!
ZAJĘCIA RUCHOWE
Wychowankowie, przebywający na oddziale dziennym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, systematycznie biorą udział w zajęciach ruchowych. Poprzez różnorodne ćwiczenia dzieci wzmacniały mięśnie wysklepiające stopy, ćwiczyły chwyt i utrzymanie stopami woreczków oraz wrzucanie ich do obręczy. Brały również udział w ćwiczeniach oddechowych z piórkiem, takich jak: wzmacnianie oraz kontrolowanie siły wydmuchiwanego powietrza i wydłużanie fazy oddechowej. Zajęcia cieszą się dużą popularnością, a dzieci chętnie biorą w nich udział.
JESIENNE ZAJĘCIA WYCHOWAWCZE
Z okazji pierwszego dnia jesieni wychowankowie, przebywający na oddziale stacjonarnym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, tworzyli bukiety z kolorowych liści. Będą one ozdabiały salę świetlicową. Młodzież poznała również nazwy drzew, z których pochodziły liście. Największą niespodzianką na zajęciach okazał się mały ślimak – Gucio, który po chwili odwiedzin został bezpiecznie eskortowany z powrotem na łono natury.
ZAJĘCIA TWÓRCZE
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przebywający na oddziale dziennym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięli udział w zajęciach plastycznych, na których rozwijali swoją wyobraźnię i pomysłowość oraz ćwiczyli małą motorykę. Wychowankowie oswajali się z różnymi fakturami, ugniatali i lepili z masy papierowej, tworząc małe rzeźby.
DZIEŃ KROPKI
Kiedy w 2003 roku amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds, wydał książkę pt. Kropka, nie przypuszczał, że stworzy nowe święto! Od jego pomysłowej historyjki na całym świecie zaczęto obchodzić Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, wyobraźni i odkrywania swoich talentów. W naszej szkole nie mogło więc zabraknąć obchodów Dnia Kropki.
15 września uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przebywający na oddziale dziennym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięli udział w kreatywnych zajęciach. Dzieci wysłuchały książki o kropce, rozmawiały o swoich talentach, bawiły się wspólnie przy muzyce, a wreszcie stworzyły prace plastyczną, której głównym bohaterem była maleńka kropka.
DZIEŃ MARZYCIELA
8 września obchodzony jest Dzień Marzyciela. Z tej okazji wychowankowie przebywający na oddziale stacjonarnym psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięli udział w zajęciach plastycznych. Wspominając mijające wakacje i marząc o następnych, uczniowie stworzyli przepiękne morskie pejzaże.
WIZYTA W OGRODZIE BOTANICZNYM
Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie późnym latem oraz szukały pierwszych oznak nadchodzącej jesieni. Była to wycieczka pełna słońca, odpoczynku oraz integracji dzieci poza murami szpitala.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji Ogrodu Botanicznego UJ za możliwość odwiedzenia ogrodu i nacieszenia się przyrodą.
POŻEGNANIE WAKACJI
Dzieci przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika wzięły udział w zajęciach plastycznych, na których tworzyły prace nawiązujące do mijających wakacji. Chciały zachować dobre wspomnienia o letnich wojażach, słonecznych dniach i zaskakujących przygodach. Tak przygotowane z uśmiechem na ustach rozpoczęły nowy rok szkolny.
[ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″