Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym KARTKA WIELKANOCNA DLA ŻOŁNIERZY WOJSK SPECJALNYCH (IV edycja) zorganizowanym przez Klub Wojsk Specjalnych w Krakowie. Uczniowie z klas: IV, VI, V i III zdobyli II i III miejsca oraz trzy wyróżnienia
Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie naszej szkoły zdobyli I i II miejsca oraz trzy wyróżnienia w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Przyroda w Kolorach 2018„ W świecie psowatych zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy!
Przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie oraz uczniowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ odwiedzili sąsiedzki Ogród Botaniczny. Wychowankowie mogli podziwiać przyrodę w pełnej wiosennej krasie. Część z uczniów po powrocie do szpitala wykonało prace plastyczne, które miały być nawiązaniem do spaceru w pięknym ogrodzie.
Uczniowie przebywający na oddziałach somatycznych oraz na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie mieli wielką przyjemność wziąć udział w bardzo interesującym spotkaniu z panem Wojciechem Solarzem, pracownikiem Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Wychowankowie wysłuchali wykładu pt. Skąd się na Madagaskarze wzięły pingwiny, czyli co to są gatunki obce. Dzięki temu wydarzeniu dzieci uzyskały odpowiedzi na wiele pytań, między innymi:
– jak to się dzieje, że gatunki się przemieszczają,
– z jakiego powodu nie wolno głaskać szopa,
– co to jest azolla drobna,
– jakie żółwie żyją w Polsce,
– co najbardziej szkodzi żubrom?
Spotkanie okazało się bardzo pouczające i zaciekawiło wszystkich uczestników. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Wojciechowi oraz Instytutowi Ochrony Przyrody PAN za tak wspaniałą lekcję!
Uczniowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ przyłączyli się do obchodów Światowych Dni Książki i Praw Autorskich. Wychowankowie wzięli udział w interesujących warsztatach zorganizowanych przez polonistkę oraz wychowawcę grupy wychowawczej. Teraz już każdy z uczniów śpiewająco potrafi opowiedzieć, jak to się dzieje, że książka trafia do rąk czytelnika.
Uczniowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ, a także dzieci przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wzięli udział w obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Młodzież przygotowała krótki program artystyczny upamiętniający dawne wydarzenia, które jednak tak bardzo wpłynęły na losy naszej historii.
Natomiast mali pacjenci wzięli udział w warsztatach dotyczących historii uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, na których poznali wiele istotnych wydarzeń z tamtego okresu.
Wyjście z przedszkolakami do ogrodu botanicznego. Podziwianie piękna otaczającej nas przyrody.
Na oddziałach somatycznych Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie dzieje się bardzo dużo ciekawych rzeczy.
Mali pacjenci mieli okazję uczestniczyć między innymi w obchodach Chińskiego Nowego Roku, na których wspólnie odtańczono Taniec Smoka i stworzono świecące latarnie.
Innym razem dzieci wzięły udział w warsztatach „NIE dla smogu”, na których uczyły się o ekologii i poznawały idee recyklingu.
W okresie przedwiośnia dzieci wykonywały piękne wiosenne kwiaty z papieru, a tuż przed Niedzielą Palmową mali pacjenci robili kolorowe palmy, którymi ozdobiono kaplicę szpitalną.
W marcu dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, uczestniczyły w wielu ciekawych zajęciach. Uczniowie z drugiej klasy po omówieniu lektury „Zaczarowana zagroda” tworzyli własne lapbooki, czyli interaktywne teczki tematyczne, przypominające papierowy teatrzyk z wyciąganymi przegródkami, kieszonkami, zagadkami i zadaniami. Lapbook ma zmieścić się na kolanach, stąd jego nazwa. Dzieci bardzo się zaangażowały w pracę, dzięki czemu powstało kilka świetnych teczek.
W tygodniu, w którym klasa III uczyła się o powietrzu, dzieci miały okazję wykonać kilka eksperymentów z powietrzem w roli głównej. Uczniowie sprawdzali ile waży powietrze, próbowali „zobaczyć” powietrze, a także siłowali się z powietrzem. Wyniki eksperymentów były czasem oczywiste, czasem zdumiewające, a czasem po prostu zabawne.
WIOSNA W PRZEDSZKOLU
W przedszkolu zabawiliśmy się w ogrodników. Sadząc cebulę, fasolę oraz słonecznik stworzyliśmy kącik przyrodniczy. W przedszkolu pachnie Wiosną.
W lutym oraz w marcu na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci prowadzone przez pracowników Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Na pierwszych warsztatach po feriach uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat postaci króla Kazimierza oraz dowiedzieli się co łączy króla, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” z wielickim zamkiem. Na zakończenie spotkania dzieci mogły ozdobić swoją własną koronę i choć przez chwilę poczuć się jak król i królowa.
Tematem marcowych zajęć przygotowanych przez pracowników Muzeum była Wielkanoc na świecie. Dzieci przypomniały sobie znane polskie tradycje wielkanocne oraz usłyszały o tych mniej popularnych, ale również bardzo charakterystycznych. Potem miały okazję porównać nasze rodzime tradycje ze zwyczajami z innych krajów, takich jak: Norwegia, Niemcy, Czechy czy Stany Zjednoczone.
W okresie ferii zimowych młodzież gimnazjalna i licealna z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ miała okazję uczestniczyć w kilku spotkaniach z kulturą poza murami szpitala:
W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha młodzież wysłuchała ciekawych opowieści o kulturze Japonii, a następnie wzięła udział w fascynujących warsztatach. Po zakończeniu spotkania uczniowie nie spieszyli się do domu, a to jak wiadomo najlepsza rekomendacja.
W Kinie pod Baranami uczniowie obejrzeli oscarowy film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który okazał się obrazem niejednoznacznym, ale dzięki temu skłaniającym do rozważań.
W Międzynarodowym Centrum Kultury młodzież zapoznała się z Lwowem z okresu międzywojennego. Dostrzegła jak wiele lwowskich, modernistycznych obiektów architektonicznych przypomina nasze krakowskie budowle. Dowiedzieliśmy się, że „nie tylko dzięki architekturze Lwów był ważnym ośrodkiem modernistycznej kultury. Działała tu awangardowa grupa surrealistów Artes, wybitni fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne czy znani w całym kraju filmowcy i radiowcy. Symbolem nowoczesności Lwowa były także Targi Wschodnie, przyczyniające się do rozwoju miasta i stanowiące o jego prestiżu jako centrum gospodarczym o międzynarodowym znaczeniu”. Bardzo dziękujemy pani edukator Ewie za przeprowadzone warsztaty.
W Muzeum Narodowym uczniowie z oddziału dziennego obejrzeli wystawę „Wyspiański”, bardzo ważną dla naszego narodowego dziedzictwa.
Troszcząc się o udział młodzieży w życiu kulturalnym Krakowa, składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Muzeum Narodowego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Międzynarodowemu Centrum Kultury za wsparcie naszych działań.
WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU
Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że Zespół Szkół Specjalnych nr 2 zajął drugie miejsce w kategorii Rezultaty Projektów w konkursie selfie+ dzięki fotografii pt. „Zainspirowani”! Zdjęcie zostało wykonane na warsztatach dla uczniów podczas wakacji na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie po mobilności kadry pedagogicznej we Florencji. Przedstawicielka szkoły odebrała w Warszawie dyplom i nagrodę.
W dniu 22 stycznia na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się warsztaty przeprowadzone przez pracowników Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki. Tym razem wychowankowie dowiedzieli się wielu interesujących informacji dotyczących herbów. Po pierwszej, teoretycznej, części uczestnicy wzięli udział w drugiej, tym razem praktycznej części, na której dzieci wyszukiwały różnice pomiędzy dwoma ilustracjami herbów czy wyklejały papierowe herby. Na zakończenie każdy z uczestników wykonał swój własny herb z masy plastycznej. Zajęcia były bardzo ciekawe, za co serdecznie dziękujemy Pracownikom Muzeum!
Młodzież z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ przy wsparciu wychowawców przygotowała inscenizację pt. „Ławeczka pod blokiem”, na którą zaproszono pacjentów z Oddziału Geriatrii. Przedstawienie przeniosło aktorów i widzów w czasy PRL, gdzie wszystkiego było mniej, ale bliskości i wspólnoty prawdopodobnie więcej…
Po występie zjedzono ciasto przyniesione przez Gości, a nasi młodzi wychowankowie wręczyli każdemu z dorosłych własnoręcznie przygotowane i ozdobione pierniki. Nawiązanie sąsiedzkich relacji między oddziałami to dobry początek na dalsze miłe relacje.
18 stycznia wychowanków przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odwiedzili żołnierze z Jednostek Specjalnych GROM, AGAT oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Żołnierze opowiadali dzieciom o swojej pracy, pokazywali swoje mundury oraz charakterystyczne sprzęty. Wychowankowie byli bardzo zaciekawieni, zadawali mnóstwo pytań i z cierpliwością wysłuchiwali odpowiedzi. Zajęcia były interesujące, za co serdecznie dziękujemy przybyłym gościom!
W maju i czerwcu sześcioro nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w dwóch kursach organizowanych w ramach projektu „Świadomy nauczyciel w zmieniającej się szkole” realizowanego we Florencji dzięki programowi POWER. Inspirując się odbytymi kursami, wychowawcy zorganizowali uczniom z Oddziału Dziennego oraz Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ ciekawe warsztaty. Na zajęciach plastycznych wychowankowie mieli stworzyć swojego awatara, a następnie razem przygotowywali włoskie danie.
Na zajęciach wychowawczo – arteterapeutycznych pt. „Ja w oczach własnych i kolegi” uczestnicy tworzyli portrety własne i innych uczniów. Praca ta pozwoliła im na refleksję, dowiedzieli się w jaki sposób są postrzegani przez innych oraz czy własny obraz siebie jest z tym kompatybilny. Mogli doświadczyć próby głębszego wejrzenia w siebie i uważniejszego dostrzeżenia drugiego człowieka.
15 stycznia uczniowie klas 1-3 przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wraz z nauczycielami wybrali się na Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich do Celestatu – oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się przy ulicy Lubicz.
Wychowankowie z wielkim zainteresowaniem oglądali zgromadzone szopki z 75. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się nietypowe szopki, czyli najmniejsza szopka, której podstawą była stołowa łyżka oraz szopka z klocków lego.
Dzieci z naszego przedszkola poznały skuteczne metody ochrony przeciw wdychaniu znacznej części zanieczyszczeń smogu, który nas otacza, a mianowicie stosowanie specjalnych maseczek przeciwpyłowych oraz używania urządzenia do oczyszczania powietrza – posadzenie kwiatów oczyszczających powietrze tj.: skrzydłokwiat, zielistka, paprotka i bluszcz pospolity.
Na razie udało nam się posadzić dwa kwiaty tj.: skrzydłokwiat i paprotkę. Następne będą sadzone później.
CHROŃMY ZIEMIĘ PRZED NISZCZENIEM
Dzieci przedszkolne dowiedziały się jak smog wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt oraz środowisko przyrodnicze na naszej planecie. Poznały też zastosowanie wiatraków oraz elektrowni wiatrowych.
Przedszkolaki nauczyły się „ekologicznej piosenki” o czystej wodzie i powietrzu, wiedzą kto to jest przyjaciel przyrody i jak się zachowuje.
Co więcej – ze wszystkich prac plastycznych dzieci stworzony został plakat dotyczący ratowania Ziemi pt.: „CHROŃMY ZIEMIĘ PRZED NISZCZENIEM” . Został on uroczyście powieszony w holu szpitalnym.
EKO – KREATORZY MODY
Dzieci z przedszkola wzięły udział w konkursie EKO – KREATORZY MODY zorganizowanym przez MPO. Stworzyły suknię dla Pani Wiosny oraz zbroję rycerską.
Aby skonstruować kostiumy użyto materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: papier, tworzywa sztuczne – np.: worki na śmieci, opakowania, kartony, plastikowe butelki, zakrętki, talerzyki plastikowe, itp.
BIEG DO ZDROWEGO SERCA
Nasze przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskim konkursie pt.: „Bieg do zdrowego serca”, w którym jedna z wychowanek zajęła 2. miejsce w kategorii przedszkolnej.
Celem konkursu było uświadomienie dzieciom, że zdrowie każdego człowieka jest ściśle związane z tym, jak postępujemy i w jakim środowisku żyjemy oraz kształtowanie świadomości i aktywnej postawy dzieci wobec zdrowego stylu życia.
22 grudnia w Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. W tym przedświątecznym wydarzeniu uczestniczyli znakomici goście: Pani Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, Pani Małgorzata Ciemięga – Przewodnicząca Rady Dzielnicy II Grzegórzki, Pani Katarzyna Przybyszewska – zastępca Dyrektora Szpitala św. Ludwika, Pani Joanna Boroń – Zyss – kierownik oddziału psychiatrii wraz personelem medycznym, a także rodzice uczniów – pacjentów.
Zgromadzonych powitała Małgorzata Brzeska – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 2. Goście obejrzeli Jasełka – film „W dniu Bożego Narodzenia”, nad którym przez ostatnie tygodnie z wielkim zapałem pracowali uczniowie oraz wychowawcy grup wychowawczych. Film przeplatany był muzyką na żywo – koncertem kolęd i pastorałek przygotowanym przez uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Po projekcji odbyło się wspólne kolędowanie przy gitarowym akompaniamencie Pani Jolanty Ożóg oraz tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie bożonarodzeniowych życzeń.
20 grudnia podopiecznych szpitala odwiedziło kilku zawodników najstarszej drużyny futbolu amerykańskiego w Małopolsce – Kraków Tigers. Dzieci mogły porozmawiać z zawodnikami, dowiedzieć się kilku interesujących faktów na temat tego coraz bardziej popularnego w Polsce amerykańskiego sportu, a nawet przymierzyć kilka elementów stroju futbolisty. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników dostał miły upominek od drużyny Kraków Tigers.
Dzieci, dziękując gościom za odwiedziny i podarunki, odwdzięczyły się pięknie śpiewając kolędy i pastorałki.
15 grudnia oddziały odwiedził kolejny święty Mikołaj, który ponownie przyniósł dzieciom prezenty. Nie był to jednak koniec niespodzianek – okazało się, że Mikołajowi towarzyszył klaun wraz z pomocnikami. Goście zaprosili dzieci do wspólnych zabaw oraz podarowali wszystkim fantazyjne balony.
Prezenty przywieźli pracownicy Działu Personalnego TESCO Polska.
Serdecznie dziękujemy za wyśmienitą zabawę.
12 grudnia dla dzieci przebywających na oddziale psychiatrii Szpitala św. Ludwika zostały zorganizowane warsztaty tworzenia ozdób świątecznych poprowadzone przez Szkołę Kaligrafii i Iluminacji. Wychowankowie pracowali z zapałem, składając i malując farbami anioły, które po zakończeniu warsztatów każde z dzieci mogło zabrać ze sobą, tak, aby ozdobić swoją świąteczną choinkę w domu.
Okres przedświąteczny był dla dzieci przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży oraz na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie czasem wielu atrakcji i mnóstwa przyjemnych odwiedzin niezwykłych gości.
Na początku grudnia do dzieci przybył sam święty Mikołaj, który przyjechał eskortowany przez policjantów z Małopolskiej Policji. Mikołaj ze swoim pomocnikiem Inspektorem Wawelkiem rozmawiali z dziećmi, a następnie rozdawali świąteczne upominki. W czasie tej wizyty na wychowanków czekała dodatkowa niespodzianka: chętni mogli usiąść na prawdziwym policyjnym motorze!
Przedszkolaki, przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie bardzo aktywnie przygotowywały się do świąt Bożego Narodzenia.
Najpierw dzieci wykonały ozdoby z glinki samoutwardzalnej, a następnie pomalowały je na piękne kolory i starannie ozdobiły, dzięki czemu będą wspaniałą dekoracją ich własnych choinek.
Na jednym z przedszkolnych spacerów dzieci zawędrowały do Ogrodu Strzeleckiego – parku znajdującego się przy Celestacie – oddziale Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Przedszkolaki skorzystały z okazji i obejrzały Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, które znajdują się w tamtejszym oddziale. Szopki były przepiękne, dlatego emocji było co niemiara!
15 grudnia dzieci wraz z paniami zaprosiły do przedszkola rodziców, aby podtrzymywać tradycję wspólnego kolędowania. Następnie odbyły się warsztaty, na których przedszkolaki wspólnie z rodzicami tworzyli kartki świąteczne oraz bombki choinkowe. Spotkanie znakomicie się udało, a w sali czuć było ducha Świąt!
RELACJA Z IMPREZY POTYCZKI SZACHOWE
We wtorek 12 grudnia 2017r. w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyła się impreza szachowa. Została zorganizowana dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie, w zajęciach uczestniczyło około dwudziestu osób.
Rywalizacja odbyła się w przytulnej sali konferencyjnej, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Na początku spotkania zostały zaprezentowane szachy Rzymskie, oraz szachy wykonane przez uczniów ZSS nr 2.
Jedynym z głównych punktów imprezy były rozgrywki szachowe rozgrywane przez dzieci przebywające w szpitalu na oddziałach somatycznych i psychiatrii.
Partie szachowe przebiegły w atmosferze mocnej rywalizacji, a po zakończeniu zostały wręczone upominki uczestnikom oraz kibicom.
Rozgrywki szachowe toczyły się w sportowej atmosferze, następnie odbył się quiz wiedzy o szachach – oczywiście nie obyło się bez poległych w zmaganiach.
Spotkanie miało charakter integracyjny i przyniosło wiele ciekawych doznań.
opracował organizator imprezy Mirosław Matysiak
W grudniu na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się ostatnie w tym sezonie zajęcia z Panią Melodią. Tym razem były to zajęcia o tematyce świąteczno – zimowej, dlatego specjalnymi gośćmi byli: Śnieżynka, Elf i sam Święty Mikołaj. Dzieci dowiedziały się jaką profesjonalną nazwę ma instrument, na którego potocznie mówi się cymbałki, dlaczego saksofon jest instrumentem drewnianym, a nawet jaką długość ma waltornia. Wychowankowie mieli okazję posłuchać kilku utworów z bożonarodzeniowego baletu „Dziadek do orzechów”, a nawet tematu przewodniego z… „Różowej pantery”. W programie warsztatów był jak zwykle koncert współtworzony przez dzieci, który zawsze cieszy się ogromną popularnością.
Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom Filharmonii Krakowskiej za cykl spotkań z Panią Melodią.
Od kilku dni w salach Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ przepięknie pachnie Świętami Bożego Narodzenia. Jaki jest tego powód? Otóż na warsztatach kulinarnych młodzież gimnazjalna i licealna zgodnie z polską, świąteczną tradycją przygotowała ciasto na pierniki, z którego następnie wspólnie wykrojono fantazyjne wzory i upieczono aromatyczne pierniczki.
Gotowe ciastka zostały starannie udekorowane, aby w konsekwencji zachwycać wyglądem i … zapachem!
29 listopada uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, pojechali na wycieczkę do Wieliczki. Celem wyjazdu było zwiedzanie wystawy „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Muzeum Żup Krakowskich. Muzeum posiada najcenniejszy zbiór solniczek, w którym znajduje się ponad 800 eksponatów.
Oprócz oglądania kolekcji solniczek, uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których poznali pracę górników oraz zostali zapoznani z kilkoma ciekawostkami z historii Kopalni Soli w Wieliczce. Wyprawa okazała się bardzo udana i pouczająca.
Uczniowie z klas IV – VII szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, wzięli udział w cyklu zajęć z hortiterapii.
Na jednych z zajęć uczestnicy poznawali pracę ogrodnika w praktyce i sadzili jesienne kwiaty, czyli chryzantemy i wrzos.
Kilka innych zajęć odbyło się pod hasłem „Historia jednego pomidora”. Uczniowie samodzielnie wyhodowali pomidora z nasionka. Hodowla zakończyła się sukcesem, bo krzak wydał owoc, ale wyrósł tylko jeden. Kiedy pomidor dojrzał, powstało pytanie, który z uczniów go zje? Na szczęście uczniowie podjęli zgodną decyzję, że pobiorą z niego nasionka i posadzą je, a wtedy każdy uczeń dostanie sadzonkę do domu. Wszystko wskazuje na to, że uczniowie będą mogli zabrać swoje sadzonki i samodzielnie się nimi zajmować. Póki co, nowe nasiona już rosną w sali przyrodniczej.
Na jednych z ostatnich zajęć z hortiterapii odbyły się warsztaty jesienne. Uczniowie tworzyli bukiety z kolorowych, opadłych liści. Wszyscy uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i wielką, autentyczną radością. Gotowe bukiety wyglądają bardzo profesjonalnie i spokojnie mogłyby wyjść z ręki zawodowej florystki.
Uczniowie z klas IV-VII szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji biologii. Zajęcia te zostały zorganizowane dzięki uprzejmości Agencji Impresaryjno – Artystycznej „Klaps Art.”, za co serdecznie dziękujemy!
Żywa lekcja biologii to niezwykłe ciekawe zajęcia przyrodnicze. Uczniowie poznali na niej wiele gatunków owadów, a przede wszystkim mogli niektórych z nich dotknąć i potrzymać w dłoni. Ponadto dowiedzieli się o nich wielu zaskakujących informacji. Uczniowie słuchali i oglądali z wielkim zainteresowaniem. Na podsumowanie tej „żywej” lekcji każdy z uczestników dostał zabawne i smaczne cukierki z biedronkami oraz karty z nazwami owadów, dzięki którym poszerzenie wiedzy na temat owadów występujących w Polsce to fraszka.
Przedszkolaki z oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wybrały się do głównego gmachu Muzeum Etnograficznego w Krakowie na wystawę „Polska kultura ludowa”. Podczas tej wyprawy dzieci obejrzały dwie izby: krakowską i podhalańską, a także oglądały odświętne stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz dowiedziały się kilku ciekawych rzeczy o staropolskich obrzędach i zwyczajach. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane wystawą i pełne emocji wracały do swoich codziennych zajęć.
Następnego dnia, aby utrwalić zdobytą wiedzę, przedszkolaki wzięły udział w warsztatach i inspirując się ludową twórczością, stworzyły wycinanki z kolorowego papieru. Dzięki wielkiej inwencji dzieci, sala przedszkolna jest ozdobiona pięknymi pracami plastycznymi.
W Międzynarodowym Dniu Zwierząt na uczniów przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie czekało wiele ciekawych lekcji i zajęć.
Poszczególne klasy rozmawiały o zwierzętach domowych i dzikich, a także poznawały sytuację zagrożonych zwierząt i dowiadywały się, w jaki sposób można chronić takie stworzenia.
Uczniowie młodszych klas przynieśli tego dnia swoje ulubione przytulanki i maskotki – zwierzaki oraz rozmawiali o swoich domowych zwierzakach. Natomiast uczniowie starszych klas przygotowywali plakaty o zwierzętach. Należy mieć nadzieję, że dzieci, które poznają życie zwierząt i są zainteresowane ich ochroną, będą w przyszłości przyjaciółmi wszystkich czworonogów.
Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie ul. Kopernika 19
ogłasza nabór na wolne stanowisko w niepełnym wymiarze czasu pracy
referent ½ etatu
1. W naborze mogą wziąć udział osoby, które spełniają następujące wymagania obowiązkowe:
1) posiadają obywatelstwo polskie,
2) posiadają pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystają z pełni praw publicznych,
3) posiadają co najmniej wykształcenie średnie,
4) nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
5) nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na ww. stanowisku,
6) wykazują się umiejętnością obsługi programu MS Office.
2. Wymagania dodatkowe:
1) znajomość prawa oświatowego (ustawa Prawo oświatowe, ustawa o systemie oświaty, ustawa Karta nauczyciela, Kodeks pracy),
2) umiejętność wykonywania sprawozdań, opracowań ( np. na potrzeby GUS),
3) odpowiedzialność, dokładność, rzetelność, sumienność.
3. Zakres zadań:
1) wykonywanie wszelkich prac związanych z prowadzeniem ewidencji uczniów (bieżące wpisywanie danych osobowych do ksiąg uczniów, właściwe przechowywanie dokumentów uczniowskich, sporządzanie odpisów dokumentacji przebiegu nauczania, a także ich archiwizacja, wprowadzanie danych uczniów do bazy danych systemu informacji oświatowej ),
2) sporządzanie sprawozdań,
3) wykonywanie zadań administracyjno – biurowych w sprawach uczniów i nauczycieli,
4) realizacja zadań zleconych przez przełożonych, a wynikających z potrzeb zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły.
4. Informacja o warunkach pracy:
1) Wymiar zatrudnienia : 0, 5 etatu
2) Wynagrodzenie zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2019 w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ( t. j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1786) oraz Regulaminem wynagradzania pracowników samorządowych ZSS nr 2.
3) Miejsce pracy Zespół Szkół Specjalnych nr 2 ul. Kopernika 19, 31-501 Kraków
Wykonywanie zadań na stanowisku referenta będzie wymagało pracy z monitorem komputerowym, urządzeniami biurowymi (typu: fax, drukarka, kserokopiarka itp.). W budynku nie znajduje się winda.
5. Wymagane dokumenty:
1) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej,
2) oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych,
3) kserokopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganego wykształcenia, poświadczone przez kandydata za zgodność z oryginałem,
4) oświadczenie, że kandydat nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
5) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb rekrutacji złożone zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 922),
6) kandydat z orzeczoną niepełnosprawnością jest zobowiązany do złożenia kopii dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
Oświadczenia kandydata powinny być potwierdzone własnoręcznym podpisem.
6. Termin i miejsce składania dokumentów:
1) Dokumenty należy składać osobiście w godzinach od 9 do 13 w sekretariacie szkoły lub pocztą ( liczy się data wpływu do szkoły) na adres: ZSS nr 2, ul. Kopernika 19, 31-501 Kraków w terminie do dnia 30 listopada 2017 r.
2) O terminie przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci będą informowani telefonicznie.
Nabór przeprowadzi Komisja powołana przez Dyrektora .
Z okazji Światowego Dnia Makaronu, który jest obchodzony 25 października, uczniowie z klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, dowiedzieli się, skąd pochodzi makaron oraz poznali różne rodzaje makaronu. Na zakończenie tych pouczających zajęć wychowankowie stworzyli makaronowe mandale. Zabawa była znakomita oraz bardzo interesująca.
W maju i czerwcu sześcioro nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w dwóch kursach organizowanych w ramach projektu ŚWIADOMY NAUCZYCIEL W ZMIENIAJĄCEJ SIĘ SZKOLE realizowanego we Florencji dzięki programowi POWER. Zajęcia w Europass Teacher Academy nosiły tytuł „Art as therapy: self- expression and special needs in art education” i były prowadzone przez psycholożkę i arteterapeutkę Martę Mandolini (kurs majowy) oraz Davida Bassano (kurs czerwcowy).
W październiku nauczyciele uczestniczący w kursach opowiedzieli pozostałym nauczycielom o swoich wrażeniach z pobytu we Włoszech oraz podzielili się z nimi zdobytą wiedzą. Po zakończeniu części teoretycznej poprowadzili warsztaty inspirowane kursem we Florencji dla wychowawców grup wychowawczych oraz nauczycieli przedszkola.
MUZEUM ŻUP SOLNYCH
25 października na Oddziale Dziennym dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ odbyły się warsztaty, które poprowadzili pracownicy Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki. Jednym z prowadzących był archeolog, który opowiedział, co działo się na terenach dzisiejszej Małopolski wiele tysięcy lat temu.
Uczestnicy oglądali prawdziwą czaszkę sprzed setek lat i mogli przyjrzeć się świetnie zachowanemu uzębieniu. Informacje były przekazywane w bardzo przystępny i zarazem zabawny sposób, dzięki czemu młodzież była bardzo zainteresowana warsztatami.
Na zakończenie spotkania uczestnicy złożyli wpisy w księdze pamiątkowej muzeum.
Bardzo dziękujemy za zaciekawienie naszych podopiecznych pracownikom Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki.
Piękna, złota jesień w pełni, dlatego uczniowie klasy pierwszej i drugiej, przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, chcąc zatrzymać słoneczną pogodę, stworzyli na świetlicy kolorowe prace. Dzieci, wykonując swoje dzieła, wykorzystały dary jesieni, czyli barwne liście, które wcześniej zebrały. Prace prezentują się wspaniale i ozdabiają salę małej świetlicy.
SPOTKANIE Z PANIĄ MELODIĄ
W dniu 20 października na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się kolejne zajęcia z Panią Melodią. Organizatorem tego spotkania była Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.
Tematem przewodnim październikowego spotkania była „Muzyka z dawnych lat”. Tym razem dzieci zapoznały się z kolejnymi instrumentami: fletem poprzecznym, gitarą i wiolonczelą. Dzięki muzyce uczestnicy zostali przeniesieni do czasów, w których organizowano bale, mężczyźni nosili fraki i surduty, a kobiety bogato zdobione, długie suknie. Po wspaniałym koncercie dzieci zostały zaproszone do wspólnego dworskiego tańca. Zabawa była szampańska.
25 października dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, wyruszyły na wyprawę do Anikina – Krainy Zabaw Dziecięcych.
Dzieci bawiły się w tym miejscu znakomicie, co udowadniał co chwilę rozbrzmiewający wesoły śmiech. Dzieci najchętniej zostałyby w Anikinie cały dzień, ale trzeba było wracać do szkoły.
Serdecznie dziękujemy za możliwość wspaniałej zabawy w Anikino – Krainie Zabaw Dziecięcych!
18 października młodzież gimnazjalna i licealna z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ wyruszyła na wycieczkę do Doliny Będkowskiej.
Głównym celem tej wyprawy była integracja pacjentów z pracownikami szkoły oraz szpitala, dlatego w wycieczce uczestniczyli wychowawcy klas, wychowawcy grup wychowawczych oraz personel medyczny. Pogoda była wspaniała, było słonecznie i ciepło, a atmosfera okazała się jeszcze lepsza.
Uczestnicy wspólnie spacerowali, rozmawiali i grali w siatkówkę, a na zakończenie zorganizowano pieczenie kiełbasek. Zabawa była wyśmienita!
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Ślubuję!
Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Ślubuję!
Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ślubuję!„
13 października, w przeddzień Święta Edukacji Narodowej, w Szkole Podstawowej nr 122, mieszczącej się na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów czterech pierwszoklasistów.
Ta radosna akademia rozpoczęła się od krótkiego występu artystycznego uczniów klasy pierwszej. Następnie uczniowie klasy drugiej i trzeciej przywitali swoich młodszych kolegów w murach szkoły, dając im kilka mądrych rad i śpiewając specjalnie dla nich wcześniej przygotowane piosenki.
Wreszcie nadszedł ten wyjątkowy moment, w którym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi uczniami, kolegami i Polakami, a Pani Dyrektor pasowała każdego z nich na ucznia szkoły podstawowej. Po uroczystym pasowaniu i rozdaniu pamiątkowych dyplomów, klasa trzecia wręczyła młodszym kolegom własnoręcznie przygotowane laurki oraz cukierkowe drzewka.
W dniach 08.10-14.10 czworo pracowników naszej szkoły wzięło udział w szkoleniu pt. Structured Educational Visit to Schools/Institutes & Training Seminar in Finland realizowanym w Helsinkach. Zajęcia zostały zorganizowane przez English Matters. Podczas pobytu w Finlandii miałyśmy okazję wysłuchać wykładów poświęconych historii kraju, co pozwoliło lepiej zrozumieć fiński system edukacyjny, a także wykładu na temat funkcjonowania systemu edukacyjnego tamtego kraju.
Główną i najważniejszą częścią szkolenia było odwiedzanie szkół, hospitowanie zajęć, rozmowy z uczniami i pracownikami placówek oświatowych. Zwróciło naszą uwagę to, że szkoły doskonale wyposażone są w urządzenia przede wszystkim technologii informatycznej. W klasach znajduje się wszystko, co jest potrzebne nauczycielowi.
Innym ważnym aspektem jest znajomość języka angielskiego, tak przez kadrę pedagogiczną, jak i przez młodzież. Poziom znajomości języka jest znakomity, czego doświadczyłyśmy rozmawiając z młodzieżą, która oprowadzała nas po szkołach.
Byłyśmy także zachwycone poziomem zaufania, jakim społeczeństwo fińskie darzy się w każdym aspekcie życia. I tak rodzice ufają szkole, uczeń obdarza zaufaniem nauczyciela, nauczyciele ufają swoim podopiecznym, dyrektorzy szkół w pełni ufają wszystkim swoim pracownikom. Takie pełne zaufanie procentuje wysokimi standardami edukacyjnymi.
Z pewnością w naszych głowach i sercach pozostanie świadomość, że warto czerpać inspiracje z fińskiego systemu edukacyjnego. Tenże system jest bardzo elastyczny i w pełni nastawiony na ucznia oraz jego efektywny rozwój. Ścieżka edukacyjna każdego młodego człowieka zawsze pozostaje otwarta; wybory, których dokonuje uczeń, są przez dorosłych akceptowane, bo to właśnie młodzieży pozwala się być odpowiedzialnym za siebie i swoją edukację. Wewnętrzna motywacja wydaje się być kluczem do sukcesu fińskiego systemu edukacyjnego.
Zwieńczeniem szkolenia było zaprezentowanie przygotowanej przez nas prezentacji, w której zawarłyśmy najważniejsze myśli inspirowane pobytem w Finlandii. Miałyśmy też możliwość wysłuchać przemówień grup z innych państw, które także brały udział w szkoleniu. Uczestników było ponad stu, co pozwoliło na wymianę doświadczeń nauczycieli z wielu europejskich państw.
zapraszamy do oglądania zdjęć w zakładce PROJEKTY UNIJNE
ZACZYTANI
6 października na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie Fundacja Zaczytani.org otworzyła Bibliotekę Małego Pacjenta. Misją Fundacji Zaczytani.org jest w szczególności wspieranie dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w szpitalach oraz promowanie czytelnictwa. Zaczytane Biblioteki to niezwykłe miejsca, z których każdy mały pacjent może wypożyczyć lub zabrać wybraną przez siebie książkę do domu.
Podczas otwarcia Biblioteki Małego Pacjenta na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu św. Ludwika odbyło się kilka ciekawych wydarzeń przygotowanych specjalnie dla dzieci. Na początku szpital odwiedzili pani Ewa Wachowicz oraz pan Michał Rusinek, którzy przybyli specjalnie po to, aby poczytać małym pacjentom urocze książki. Pani Ewa czytała dzieciom przygody zabawnego „Smoczka Mariana z Drakosławic”, a pan Michał wyrecytował kilka swoich wierszy z tomu „Wierszyki Rodzinne”.
Następnie na oddział przybył sam Doktor Zdrówko ze swoją bajkową ekipą z Fundacji „Dr Clown”. Mali pacjenci świetnie się bawili, a na zakończenie spotkania dostali pamiątkowe zwierzaki wykonane z balonów.
Dzieci przebywające na oddziale psychiatrii często i z chęcią korzystają z Biblioteki Małego Pacjenta.
OWOCOWA SAŁATKA
W piątek 6 października na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie uczniowie klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej wspólnie przygotowali sałatkę owocową. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Owoce są zdrowe”. Każdy uczeń przyniósł swoje ulubione owoce. Następnie zadbano o higienę: dzieci dokładnie umyły ręce i owoce. Kolejny krok był nie lada wyzwaniem, gdyż uczniowie całkiem samodzielnie pokroili owoce. Zadanie wykonali celująco. Najprzyjemniejszą częścią pracy było wspólne smakowanie sałatki owocowej, a także częstowanie nią personelu medycznego.
PRACE JESIENNE
W ramach innowacji z hortiterapii przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie tworzyły jesienne obrazy. Prace powstawały przy użyciu żywych kwiatów, które można znaleźć zarówno na łące, jak i w ogrodzie. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i radością, a powstałe prace są kolorowe i zdobią przedszkolną salę.
MUZEUM ŻUP SOLNYCH
W czwartek 28 września na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się warsztaty dla klas 1-3 szkoły podstawowej prowadzone przez pracowników Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Uczniowie na zajęciach poznali historię Zamku Żupnego począwszy od 2 połowy XV wieku, dzięki czemu dowiedzieli się, że Wieliczka to nie tylko kopalnia soli, bo o tym wiedzą doskonale. Ponadto dzieci poszerzyły swoją wiedzę o tym, po co zakładane są muzea i co można zobaczyć w Muzeum Żup Krakowskich.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy sprawdzali, ile zapamiętali z przedstawionej prezentacji, rozwiązując krzyżówkę i układając puzzle z ilustracjami związanymi z Muzeum. Spotkanie było bardzo udane i interesujące.
KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA
Książka artystyczna to według definicji dzieło artystyczne wykonane w formie książki, przypominające książkę lub zainspirowane dowolnymi aspektami tworzenia książki. Zazwyczaj powstaje w niewielkiej liczbie egzemplarzy albo jako unikat.
Właśnie słowo unikat najlepiej opisuje te prace, które zostały wykonane przez uczniów liceum i gimnazjum Oddziału Stałego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ, bo każdy egzemplarz jest jeden jedyny i niepowtarzalny. Forma i treść nie była w żaden sposób sugerowana ani narzucana autorom, dlatego są to oryginalne prace uczniów od pomysłu do własnoręcznego wykonania. Wszystkie dzieła jak zwykle budzą podziw i zachwyt.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
26 września odbył się kolejny Europejski Dzień Języków. Uczniowie gimnazjum oraz liceum przebywający na Oddziale dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ w Krakowie już przed weekendem zaczęli świętowanie. Młodzież aktywnie brała udział w warsztatach językowo – plastycznych. Uczniowie zapoznawali się z podstawowymi zwrotami w kilku europejskich językach oraz tworzyli flagi znanych sobie państw.
SPOTKANIE Z PANIĄ MELODIĄ
W dniu 22 września na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się kolejne zajęcia z Panią Melodią. Organizatorem tego spotkania była Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.
Drugie, wrześniowe, spotkanie nosiło tytuł „Jesień”. Do podopiecznych oddziału przy ulicy Strzeleckiej zawitała sama Pani Jesień, która przyprowadziła ze sobą borowika, świetnie grającego na oboju oraz muchomora, który grał na fagocie.
Muzycy przebrani za grzyby zapoznali dzieci ze swoimi instrumentami i zagrali im kilka znanych i mniej znanych utworów muzycznych. Następnie Pani Jesień uczyła podopiecznych piosenki o deszczu i wietrze, którą potem wszyscy z radością zaśpiewali. Na zakończenie spotkania dzieci mogły troszkę się poruszać, dzięki zaangażowaniu ich w zabawę rytmiczną oraz muzyczno – ruchową.
Spotkanie z Panią Melodią znakomicie się udało i wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekują na kolejne.
Przedszkolaki z oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wybrały się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby tam poszukiwać oznak jesieni w przyrodzie. Dzieci bardzo zaangażowały się w odnajdywanie jesiennych zmian w wyglądzie roślin. Następnie przedszkolaki brały udział w warsztatach, na których tworzyły słonecznikowe obrazy oraz (prawie) samodzielnie sadziły rzeżuchę.
Po powrocie do przedszkola dzieci z zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne, dzięki którym ich sala została pięknie przystrojona z okazji nadejścia jesieni.
W dniu 8 września na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie w ramach zajęć III klasa szkoły podstawowej samodzielnie przygotowywała sałatkę owocową. Dzieci przyniosły lubiane przez siebie owoce i po ich umyciu ochoczo zabrały się do krojenia.
Uczniowie z radością i pełni zapału wspólnie pracowali. Do zjedzenia sałatki owocowej dzieci zaprosiły psychologów z oddziału. Wszystkim bardzo smakowało!
Młodzież z Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii CM UJ obejrzała w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wystawę „Sztuka w Sztuce”.Wystawa zrobiła na nas olbrzymie wrażenie. Na fali zachwytu, podczas zajęć wychowawczych, wykonaliśmy prace plastyczne inspirowane tą wystawą.
„Sztuka w Sztuce” zachwyca, zadziwia, czasem bulwersuje i bawi.
Nie tylko małe dzieci lubią bawić się piaskiem . Podczas zajęć wychowawczych z młodzieżą Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii CM UJ „łapaliśmy” oddech, relaksując się przy muzyce i tworząc ulotne obrazy.
Od dłuższego już czasu uczniowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ mają możliwość uczestniczyć w zajęciach kulinarnych „Przez żołądek do serca”.
Młodzież korzysta z tego bardzo chętnie.
SPOTKANIE Z PANIĄ MELODIĄ
W dniu 8 września na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyły się kolejne zajęcia z Panią Melodią. Organizatorem tego spotkania była Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.
Tym razem Pani Melodia zaprosiła podopiecznych oddziału przy ulicy Strzeleckiej do podróży po świecie. Dzieci leciały samolotem wraz z panią stewardesą, śpiewając wesołą piosenkę. Odwiedziły Chiny, poznając uroczą Chinkę grającą na pianinie cyfrowym, a także spotkały wesołego kowboja, który prosto z USA przywiózł im puzon. Wreszcie dostały bilety kolejowe, dzięki którym wraz z panem konduktorem i jego wspaniałym kontrabasem pojechały w krótką podróż pociągiem.
Zwieńczeniem całego spotkania była zabawa w rozpoznawanie grających instrumentów, a także wspólny mini koncert muzyków i dzieci, które otrzymały różne instrumenty, takie jak: grzechotki, drewienka czy trójkąty. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i z radością czekają na kolejne spotkanie z Panią Melodią.