WAKACJE
Wakacje to czas odpoczynku od nauki szkolnej oraz obowiązków z nią związanych. Jest to jednak czas, który można dobrze, ale i pożytecznie wykorzystać, o czym przekonały się dzieci i młodzież przebywająca na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.
Przedszkolaki celebrowały wakacyjny czas wesoło bawiąc się na podwórku, ale również tworząc fantastyczne prace plastyczne. Dzięki zaangażowaniu dzieci i małej pomocy nauczycieli powstały: wakacyjne wiatraki, barwne morskie zwierzęta, kolorowe japonki gotowe, aby je włożyć i biec na plażę, a także apetycznie wyglądające lody.
Wychowankowie ze szkoły podstawowej z wielkim zapałem wykonywali różnorodne prace plastyczne pracochłonną techniką Iris foldin, rysowali pastelami letnie zachody słońca, a także bawili się piaskiem, tworząc cudne prace inspirowane wakacjami. Zapraszamy do podziwiania J
DZIEŃ DZIECKA
Z okazji Dnia Dziecka na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika odbyło się wiele ciekawych wydarzeń.
Przed południem dzieci brały udział w warsztatach budowania i programowania robotów Robotowo. Zajęcia były bardzo interesujące i wszystkie dzieci pracowały z cierpliwością i dużym zaangażowaniem.
Po południu wychowankowie obejrzeli przedstawienie o Pippi Skarpetce, które wzbudziło w nich wiele pozytywnych emocji. Po zakończeniu teatrzyku dzieci otrzymały słodki poczęstunek – ręcznie robione cukierki. Dziękujemy teatrowi Klaps–Art oraz firmie Ciuciu Cukier–Artist Kraków.
WYCIECZKI PRZEDSZKOLAKÓW
Czerwiec dla przedszkolaków przebywających na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika rozpoczął się bardzo przyjemnie. Dzieci odwiedziły kilka ciekawych miejsc.
Pierwszym wyjściem była wycieczka do gabinetu stomatologicznego. Przedszkolaki poznały zawód stomatologa i obejrzały sprzęt dentystyczny. Każde dziecko mogło usiąść na fotelu stomatologicznym, aby przekonać się, że nie ma się czego bać. Na zakończenie poznały skuteczne sposoby na pielęgnację jamy ustnej oraz zachowanie pięknego uśmiechu.
Kolejnego dnia przedszkolaki wybrały się do zaprzyjaźnionej biblioteki, tj. filii numer 5 Biblioteki Kraków przy ulicy Lubomirskiego. Dzieciaki obejrzały mini teatrzyk kamishibai pt. „Smok Wawelski”.
Na zakończenie wycieczkowego tygodnia przedszkolaki pojechały do Anikina – Krainy Zabaw Dziecięcych. Zabawa była bardzo wesoła.
Serdecznie dziękujemy właścicielom gabinetu stomatologicznego, pracownikom filii nr 5 Biblioteki Kraków oraz Anikina za wspaniałe wrażenia.
W maju przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika poznawali pracę policjantów.
Uczniowie klas 1-3 odwiedzili Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie znajdującą się przy ulicy Mogilskiej. Wychowankowie oglądali broń oraz sprzęt, jakim dysponują policjanci, a także samochody i motocykle. Dzieciaki mogły przymierzyć kilka elementów stroju policjanta, a także zrobić odcisk swoich linii papilarnych.
Przedszkolaki odwiedziły Komisariat Policji znajdujący się przy ulicy Lubicz. Dzieci wysłuchały krótkiej prelekcji o pracy policjanta oraz o dbaniu o bezpieczeństwo, przymierzały policyjny strój oraz wsiadały do policyjnego auta.
Wszyscy wychowankowie wrócili z wycieczki pełni pozytywnych wrażeń. Bardzo dziękujemy policjantom z obu placówek za interesujące warsztaty
ŚWIERSZCZ MAURYCY I BANDA KOMARA
17 maja na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika odbyło się przedstawienie pt. „Świerszcz Maurycy i banda komara”.
Inscenizacja wzbudziła w dzieciach wiele emocji. Wychowankowie aktywnie brali udział w toczącej się akcji: kibicowali nieporadnemu świerszczowi, ale także upominali go, jeśli uważali, że źle robi.
Było mnóstwo dobrej zabawy, za co serdecznie dziękujemy Teatrowi Podróż za Jeden Uśmiech
DZIEŃ MAMY
Dzień Matki to wielkie święto mam, o czym pamiętają wszystkie dzieci. Przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika stworzyli piękne prezenty dla swoich ukochanych Mam, a także wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali wspaniałe i wzruszające przedstawienia.
Dzieci przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika pracowały na miarę swoich możliwości i dzięki temu powstały kolorowe kwiaty i laurki
Maj był dla wychowanków z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ bardzo miłym miesiącem. Młodzież, korzystając z tego, iż ich starsi koledzy i koleżanki zdawali egzaminy dojrzałości, odbyła kilka interesujących wycieczek. Wychowankowie zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, poznając pracę górników; wzięli udział w warsztatach „Myśląca ręka”, na których mogli poznać Teatr im. Juliusza Słowackiego od kuchni oraz w warsztatach plastycznych wyzwalających kreatywność w Nowohuckim Centrum Kultury, a także odkryli na nowo krakowskie Planty, spacerując z panem Andrzejem – nauczycielem języka angielskiego.
Bardzo dziękujemy pracownikom Kopalni Soli w Wieliczce, Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za niezwykle kształcące warsztaty.
MÓJ WYMARZONY ZAWÓD
Co powstanie ze współpracy nauczycieli angielskiego i przedsiębiorczości?
Przekonali się o tym wychowankowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ, którzy puścili wodze wyobraźni i stworzyli prace plastyczne pt. „My dream job” na temat swojego wymarzonego zawodu. Powstały wspaniałe, ciekawe prace, które można było podziwiać w sali lekcyjnej.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dlatego z tej okazji w naszej szkole zostały zorganizowane różne ciekawe przedsięwzięcia.
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika odwiedziły pobliską filię Biblioteki Kraków. Dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „Jak powstaje książka”. Na zakończenie zajęć przedszkolaki zaprojektowały własną zakładkę do książki.
Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach o historii książki. Wychowankowie dowiedzieli się, skąd się wzięło powiedzenie czytać od deski do deski, mogli oglądać rożne książki: stare, nowe, obrazkowe, a nawet współczesny czytnik książki. Wychowankowie chętnie brali udział w zajęciach i dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o książkach.
Młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ uczciła dzień książki tworząc książki artystyczne. Książka artystyczna ma wiele wymiarów i choć zazwyczaj fizycznie wygląda dosyć skromnie, ma bogate, głębokie i często magiczne wnętrze. Takie też były prace naszej młodzieży.
WYCIECZKA DO WIELICZKI
W marcu przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika udały się na wycieczkę do Wieliczki. Dzieci zwiedziły Zamek Żupny oraz kopalnię soli w Wieliczce, poznały pracę górnika, a nawet uczestniczyły w degustacji soli. Wycieczka okazała się niezwykle udana i kształcąca.
WIELKANOC
Z okazji Świąt Wielkanocnych na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika obyło się wiele spotkań i warsztatów.
Wychowankowie starszych klas szkoły podstawowej przez kilka tygodni poprzedzających święta brali udział w warsztatach plastycznych, na których tworzyli wielkanocne ozdoby, takie jak pisanki zdobione metodą decoupage, baranki z masy solnej, zajączki ze styropianowych jajek czy sznurkowe koszyczki.
Przedszkolaki ozdobiły swoją salę papierowymi kurczaczkami, koszykami i pięknymi stroikami ze sznurka.
W Wielkim Tygodniu na oddziale odbyło się wiosenno – wielkanocne przedstawienie zorganizowane przez nauczycieli oraz przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.
Wychowankowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ ozdobili salę świetlicową, a następnie razem z nauczycielami oraz personelem medycznym usiedli do wielkanocnego stołu, aby wspólnie cieszyć się z nadchodzących świąt.
FLORYSTYKA
Przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie uczestniczyli w kolejnych warsztatach florystycznych zorganizowanych przez Fundację Ambasada Pomocy Dzieciom.
Podczas kwietniowych zajęć wychowankowie tworzyli świąteczne stroiki. Dzięki zaangażowaniu dzieci i młodzieży powstały piękne wielkanocne ozdoby, które na pewno stały się wspaniałą dekoracją świątecznych stołów naszych podopiecznych.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Ambasada Pomocy Dzieciom za wspaniałe warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wszystkich wychowanków!
FLORYSTYKA
W marcu uczniowie przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie uczestniczyli w kolejnych warsztatach florystycznych zorganizowanych przez Fundację Ambasada Pomocy Dzieciom.
Podczas marcowych zajęć wychowankowie tworzyli wiosenne bukiety. Dzieci oraz młodzież byli bardzo zaangażowani w pracę i wszystkie kolejne etapy wykonywali skrupulatnie, dlatego efekt końcowy był niezwykle udany. Liczymy, że dzięki pięknym, wiosennym bukietom wiosna już się u nas zadomowi na stałe.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Ambasada Pomocy Dzieciom za wspaniałe warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych podopiecznych!
WIOSNA W PRZEDSZKOLU
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika zapragnęły zaprosić wiosnę do swojej sali. Dzieciaki wykonały kilka pięknych, kolorowych i pracochłonnych prac plastycznych, dzięki którym w przedszkolu wiosna rozgościła się na dobre.
Dzieci dobrze wiedzą, że jedną z oznak odejścia zimy jest budzenie się przyrody do życia, dlatego na jakiś czas zamieniły się w małych ogrodników. W doniczkach wysiano wiosenne kwiaty i ziarna słonecznika, a na gazie pojawiły się białe fasolki i cebula, dzięki której wyrośnie zdrowy szczypiorek do kanapek. Teraz przed przedszkolakami ważne zadanie: muszą pamiętać o podlewaniu wiosennego ogródka.
WARSZTATY Z MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH
W lutym oraz marcu odbyły się kolejne comiesięczne spotkania uczniów przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika z pracownikami Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki.
Temat lutowego spotkania to: „Dlaczego w Wieliczce zbudowano zamek?”. Dzieci poznały historię żupnego zamku, mogły obejrzeć różne kryształy soli, a także rozwiązywały ciekawe łamigłówki i zagadki.
W marcu pracownicy Muzeum przyjechali do dzieci z wielce zagadkowym tematem: „Tajemnice ukryte w obrazach”. W wiosennych warsztatach wychowankowie poznali różne techniki w malarstwie, a także dowiedzieli się w jaki sposób katalogujemy obrazy ze względu na tematykę, którą przedstawiają. Po części teoretycznej przyszła pora na część praktyczną, w której uczniowie mogli się wypowiedzieć za pomocą sztuki. Dzieciaki losowały kartoniki z techniką oraz tematyką pracy i według takiego klucza tworzyły prace. Powstały piękne pejzaże, martwe natury czy portrety tworzone przy użyciu węgla, pasteli oraz ołówka.
Bardzo dziękujemy pracownikom Muzeum za interesujące warsztaty.
AKCJA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
Po zainicjowanej przez uczennicę gimnazjum z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ przy ul. Śniadeckich akcji zbiórki pieniędzy na schronisko dla zwierząt, do której przyłączył się Odział Dzienni Geriatrii CMUJ, zebrano około 950 zł oraz 5 euro. Ponadto zgromadzono dużą ilość darów rzeczowych dla bezdomnych zwierząt.
Młodzież odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, przekazała dary, ale także poznała zwierzęta, którym udało się pomóc. Międzypokoleniowa akcja przyniosła same pozytywne rezultaty.
KARNAWAŁ
Przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika zgodnie z tradycją pożegnali karnawał balem przebierańców. Dzieciaki samodzielnie wykonały piękne, kolorowe maski karnawałowe, a następnie wraz z rodzicami przygotowały pomysłowe przebrania. Na balu spotkali się: kowboj wprost z Dzikiego Zachodu, sprytny Spiderman, urocza księżniczka, wysportowany piłkarz, a nawet przebiegły Darth Vader.
Tegoroczny bal odbywał się pod hasłem „Podróże przez kontynenty”. Nie zabrakło zabaw z balonami, tańców, konkursów oraz dobrych humorów. Karnawał został pożegnany wesoło i z przytupem.
WALENTYNKI
Chociaż Walentynki to nie nasze rodzime święto, doskonale przyjęło się w Polsce. Zarówno wychowankowie przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika oraz wychowankowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ z radością świętowali dzień zakochanych.
Przedszkolaki brały udział w warsztatach walentynkowych zorganizowanych w bibliotece miejskiej, a później samodzielnie wykonywały miłosne laurki.
Uczniowie z drugiej klasy szkoły podstawowej tworzyli serca z origami, a także brali udział w zajęciach z wyjątkowego, bo walentynkowego, kodowania na dywanie oraz na kartce z ozobotem. Zabawy było co niemiara.
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej wymyślali i ozdabiali swoje kartki walentynkowe, które dzięki specjalnie w tym dniu uruchomionej poczcie walentynkowej trafiły do ulubionych koleżanek i kolegów.
Młodzież z oddziału przy ul. Kopernika walentynkowe popołudnie spędziła na tworzeniu prac plastycznych, kolorowaniu, rozwiązywaniu zagadek w języku angielskim, a to wszystko o tematyce miłosnej. Podczas zajęć towarzyszyła wychowankom równie romantyczna muzyka.
BOOKCROSSING
Świetlica Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ stała się świetnym miejscem na bookcrossing. Jak podaje Wikipedia bookcrossing to „idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych, po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych”
Jeden ze świetlicowych parapetów stał się miejscem, z którego każdy może wziąć książkę. Z dnia na dzień pojawiają się nowe lektury, dlatego zachęcamy: bierzcie i czytajcie!
WIZYTA POLICJANTÓW
Do przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w czasie ferii zimowych przybyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Wychowankowie wzięli udział w pogadance oraz warsztatach w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2019”. Dzieciaki przypomniały sobie zasady bezpiecznych zachowań podczas uprawiania sportów zimowych, a także zabaw na podwórku oraz w domu. Policjanci informowali jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jakie niebezpieczeństwa można spotkać na drodze.
Za prelekcję dziękujemy Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Policji IPA Kraków oraz policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
SZOPKI
Początkiem stycznia uczniowie klas 1-3 przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wraz z nauczycielami wybrali się na Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich do Celestatu – oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się przy ulicy Lubicz.
Wychowankowie z wielkim zainteresowaniem oglądali zgromadzone szopki z 76. Konkursu Szopek Krakowskich. Po powrocie z wystawy dzieci, zainspirowane zgromadzonymi okazami, tworzyły własne kolorowe szopki. Powstałe prace były równie interesujące, jak t biorące udział w konkursie.
FERIE ZIMOWE
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki szkolnej, beztroski i zabawy. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 przez dwa tygodnie brali udział w różnych ciekawych zajęciach wychowawczych.
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, obserwując śnieżną zimę za oknem, wykonały kilka świetnych prac plastycznych oraz technicznych. Dzieci stworzyły zimowe krajobrazy, pingwiny metodą origami z koła, a także przestrzennych narciarzy wykorzystując do tego materiały z recyklingu.
Dzieci ze szkoły podstawowej przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w WSSD im. św. Ludwika tworzyły dla swoich babć i dziadków piękne laurki. Ponadto wychowankowie wykonywali kolorowe maski karnawałowe. Jednak największą popularnością cieszyły się prace plastyczne techniką Iris folding. Powstały wspaniałe dzieła.
Młodzież z Oddziału Stacjonarnego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ korzystała z ferii, jak się tylko dało najlepiej. Były zabawy ze śniegiem oraz odwiedziny w muzeum. Na zakończenie ferii odbyły się rozgrywki szachowe. Były tym bardziej pełne emocji, że niektóre partie rozegrano z personelem medycznym.
Wychowankowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ również świetnie (i pożytecznie) spędzili ferie. Była wielka pizza, wspólnie zrobiona i tym bardziej zjedzona ze smakiem. Młodzież zorganizowała poświąteczne przedstawienie dla pacjentów Oddziału Geriatrii: o kocie Kunkuszu- emigrancie. Wspólnie zjedzono ciasto i zaśpiewano kolędy. Spotkania młodzieży ze starszymi osobami obu stronom przynoszą satysfakcję. Młodzież była także z wizytą w Domu Rzemiosł Teatralnych (filia Teatru Słowackiego) i mogła poprzymierzać kostiumy teatralne. W piątek odbył się turniej ping-ponga. Czas ferii został w pełni wykorzystany.
JASEŁKA I SPOTKANIE WIGILIJNE
21 grudnia na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika odbyło się piękne i wzruszające przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów oraz nauczycieli klas 1-3. Aby tradycji stało się zadość po wspólnym odśpiewaniu kolęd uczniowie oraz zgromadzeni goście przełamali się opłatkiem.
Spotkanie Wigilijne dla uczniów, nauczycieli oraz personelu medycznego Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ przebiegło w miłej atmosferze. Uczniowie klasy 3 gimnazjum oraz jedna uczennica z klasy 8 zaprezentowali program artystyczny, na który składał się teatrzyk kamishibai oraz wspólne śpiewanie kolędy. Na zakończenie spontaniczną niespodzianką okazał się wspólny występ uczennicy z 8 klasy i nauczyciela j.niemieckiego pana Piotra. Cała społeczność na czele z panią Izą zaangażowana była w przygotowania kulinarne, a dekoracyjną atmosferę zapewniła pani Ania wraz z naszą tegoroczną maturzystką.
Jak co roku znakomici goście oraz serdeczni przyjaciele naszej szkoły otrzymali wspaniałe kartki świąteczne własnoręcznie wykonane przez kilku wychowawców grup wychowawczych.
WARSZTATY ZORGANIZOWANE PRZEZ MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH
W listopadzie oraz grudniu odbyły się kolejne comiesięczne spotkania uczniów przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika z pracownikami Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki.
Warsztaty listopadowe miały na celu zapoznanie dzieci z nieco zapomnianymi tradycjami górniczymi. Dzięki ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy na temat pracy górników oraz poznali patronkę wszystkich górników – świętą Barbarę. Na zakończenie każde dziecko wykonało swoją własną czapkę górniczą, czyli czako.
Warsztaty grudniowe były zapowiedzią zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Pani kustosz przygotowała ciekawe zajęcia, dzięki którym dzieci poznały tradycje bożonarodzeniowe kilku krajów z różnych stron świata. Niektóre okazały się bardzo nietypowe i nieprawdopodobne. Na pamiątkę każde dziecko wykonało własnoręczny papierowy domek z pierników.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum za niezwykle kształcące zajęcia.
WARSZTATY W PRZEDSZKOLU
W przedszkolu zorganizowane zostały Bożonarodzeniowe Warszawy dla dzieci i rodziców.
Przedszkolaki zaprezentowały pokaz artystyczny wprowadzając wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. Po występie dzieci wraz z rodzicami zaprojektowały kartkę świąteczną oraz bombkę na choinkę.
MIKOŁAJKI
Okres przedświąteczny to dla dzieci przebywających na oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie czas wielu atrakcji i mnóstwa przyjemnych odwiedzin niezwykłych gości.
Na początku grudnia do dzieci przybył sam święty Mikołaj, który przyjechał eskortowany przez policjantów z Małopolskiej Policji. Mikołaj ze swoim pomocnikiem Inspektorem Wawelkiem rozmawiali z dziećmi, a następnie rozdawali świąteczne upominki.
Kolejną wspaniałą atrakcją było przedstawienie zorganizowane przez Fundację „FUNKOMITYWA”, dzięki któremu dzieci dowiedziały się kilku ważnych informacji o świętym Mikołaju – biskupie z Miry. Po zakończeniu spektaklu dzieciaki zostały obdarowane wspaniałymi upominkami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!
W tym roku również uczniowie z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ przy ulicy Śniadeckich zostali obdarowani niezwykłym prezentem. Młodzież otrzymała listy z dobrym słowem od Świętego Mikołaja (tak, tak, to nie pomyłka, tym razem to nie uczniowie pisali do świętego). A potem nastała prawdziwa uczta, bo Mikołaj przyjechał na skuterze i przywiózł dla całej społeczności wielką ilość pizzy!
Serdeczne podziękowania i pozdrowienia ślemy do właściciela pizzerii Cyklop w Krakowie.
Co może zdziałać jedna nastolatka, która chce pomóc zwierzakom ze schroniska? Okazuje się, że bardzo dużo!
W zorganizowanie akcji zbiórki pieniędzy na schronisko dla zwierząt włączyła się cała społeczność z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ przy ul. Śniadeckich. Młodzież wraz z wychowawcami przygotowała przedmioty nadające się na aukcję. O finale akcji zostali poinformowani także pacjenci z geriatrii i z wielką radością wsparli licytację prac wykonanych przez uczniów.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zbiórki, serdecznie dziękujemy. A największe słowa uznania kierujemy do pomysłodawczyni akcji!
NIEPODLEGŁA W NASZEJ SZKOLE – OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
W przeddzień 11 listopada, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie oraz różne warsztaty, w których brali udział wszyscy uczniowie.
Społeczność z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CMUJ przy ul. Śniadeckich podsumowała projekt pt. „Pod tym znakiem zwyciężymy”. Projekt był realizowany we współpracy z zaprzyjaźnioną Fundacją ZNACZY SIĘ. Tym razem młodzież uczestniczyła w warsztatach przybliżających zagadnienia heraldyki i weksylologii w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie poznali technikę projektowania graficznego i płaskorzeźbę oraz stworzyli własne odznaki. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Róg- Ociepce, Panu Tomaszowi Maciosowi oraz Panu Andrzejowi Siekowi – artystom, którzy poprowadzili warsztaty.
Wcześniej (bo w październiku) młodzież odwiedziła Pawilon Czapskiego, gdyż był to kolejny punkt związany z przygotowaniami do obchodów święta Niepodległości.
W piątek 9 listopada uczniowie wzięli udział w grze terenowej przygotowanej przez kadrę pedagogiczną. Uczestnicy przenieśli się do czasów Krakowa międzywojennego. Były stroje z epoki, rozwiązywanie zagadek w pięciu pokojach, a absolutną furorę zrobiła Jama Michalika stworzona na tę okoliczność w jednej z sal lekcyjnych. Tradycyjnie został także odśpiewany Hymn Polski oraz kilka pieśni patriotycznych. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie związane z przygotowaniem tego wyjątkowego dnia oraz za aktywność już podczas obchodów stulecia odzyskania Niepodległości.
Przedszkolaki przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie prężnie przygotowywały się do święta odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci stworzyły dużo prac plastycznych związanych z tym świętem oraz wzięły udział w konkursie pt. „Jestem Małym Patriotą”.
Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie tworzyli lapbooki, w których zaprezentowali ważne postacie oraz wydarzenia stu lat niepodległości Polski. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej tworzyli książkę Kamishibai o najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły Polskę do odzyskania wolności. Po przedstawieniu prac dzieci, cała społeczność wspólnie odśpiewała Hymn Polski, a także najbardziej znane pieśni patriotyczne.
Dzieci przebywające na oddziałach somatycznych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie stworzyły gazetkę poświęconą obchodom stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
WARSZTATY FLORYSTYCZNE
Od września uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie uczestniczą w warsztatach florystycznych organizowanych przez Fundację Ambasada Pomocy Dzieciom.
Co miesiąc wychowankowie mają okazję zamienić się w małych ogrodników czy też florystów, puścić wodze wyobraźni i tworzyć bukiety oraz inne cuda z żywych kwiatów. Na pierwszych warsztatach powstały piękne, kolorowe bukiety, które cieszyły oko wszystkich uczestników i obserwatorów. Na drugich, październikowych zajęciach uczniowie wykonywali kwiatowego… żółwia. Dzieci przystąpiły do zajęć z wielkim zapałem, a efekt końcowy zachwycił wszystkich.
Serdecznie dziękujemy Fundacji Ambasada Pomocy Dzieciom za wspaniałe warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych podopiecznych!
MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH
Obecny rok szkolny to kolejny rok owocnej współpracy Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 z Muzeum Żup Krakowskich z Wieliczki. Podobnie jak w poprzednich latach pracownicy Muzeum przyjeżdżają do uczniów przebywających na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie na cykliczne warsztaty i lekcje muzealne.
We wrześniu uczniowie poznali historię średniowiecznych zamków, dowiedzieli się w jaki sposób budowano zamki i które z nich warto odwiedzić. Po prezentacji multimedialnej dzieci wykonywały pracę plastyczną i układały puzzle ze znanymi polskimi zamkami.
Tematem październikowego spotkania były „Solne podróże”. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda sól, jakie są jej rodzaje i gdzie wydobywa się białe złoto. Po części teoretycznej była ulubiona część dzieci, czyli zajęcia praktyczne.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Żup za wspaniałe i ciekawe zajęcia!
ŚLUBOWANIE
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Ślubuję!
Będę uczył się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować kiedy urosnę. Ślubuję!
Będę się starał być dobrym kolegą, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Ślubuję!„
12 października w Szkole Podstawowej nr 122, mieszczącej się na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie odbyło się uroczyste ślubowanie oraz pasowanie na uczniów dwóch pierwszoklasistów.
Zanim chłopcy stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły podstawowej pokazali, czego już nauczyli się w jej murach, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Następnie klasa druga przywitała swoich młodszych kolegów, dając im kilka cennych rad.
Wreszcie nadszedł ten wyjątkowy moment, w którym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi uczniami, kolegami i Polakami, a Pani Dyrektor pasowała każdego z nich na ucznia szkoły podstawowej. Po uroczystym pasowaniu nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków.
MUZEUM ETNOGRAFICZNE
W pierwszej połowie października uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej, przebywający na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „W dawnej szkole”, dzięki którym dowiedziały się: jak w ciągu ostatnich stu lat zmieniło się miejsce dzieci w domach rodzinnych i szkołach oraz czego, gdzie i jak uczono się w czasach ich prapradziadków i praprababć. Uczniowie oglądali: drewniane tornistry, ośle uszy, liczydła, woreczki z grochem i kałamarze. Dowiedzieli się, co to była ośla ławka i za co można było do niej trafić. Warsztaty były bardzo ciekawe i dzieci uczestniczyły w nich z wielką przyjemnością.
SAŁATKA OWOCOWA
W drugiej połowie września dzieci z klasy I i II szkoły podstawowej, przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, uczyły się o zdrowym odżywianiu, którego podstawą powinna być dieta bogata w warzywa oraz owoce.
Po wielozmysłowym poznaniu kilku warzyw i owoców, uczniowie wykonywali pracę plastyczną metodą wydzieranki, ćwicząc przy tym motorykę małą oraz koncentrację uwagi. Ukoronowaniem zajęć było własnoręczne wykonanie sałatki owocowej, która okazała się tak pyszna, że zniknęła z miseczek dzieci, zanim nauczyciele zdążyli zrobić zdjęcia!
KASZTANIAKI
Skoro skończyły się wakacje, lato odeszło i nieubłaganie nadchodzi jesień, w każdej szkole musi stać się zadość tradycji i na szkolnych parapetach co rusz zaczynają pojawiać się kasztaniaki.
Podobnie jest w salach, gdzie uczą się dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię i stworzyli kasztanowe ludziki oraz wspaniałe pojazdy z superszybkimi samochodami na czele, które teraz zdobią szpitalne pomieszczenia.
WYCIECZKA DO DOLINY BĘDKOWSKIEJ
12 września młodzież gimnazjalna i licealna z Oddziału Dziennego dla Młodzieży Kliniki Psychiatrii CM UJ jak co roku wyruszyła na wycieczkę do Doliny Będkowskiej.
Głównym celem tej wyprawy była integracja pacjentów z pracownikami szkoły oraz szpitala, dlatego w wycieczce uczestniczyli wychowawcy klas, wychowawcy grup wychowawczych oraz personel medyczny. Pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło, a atmosfera okazała się jeszcze lepsza.
Uczestnicy wspólnie spacerowali, rozmawiali i grali w tenis stołowy, który ostatnio stał się najbardziej popularną formą rozrywki wśród naszej młodzieży. Na zakończenie zorganizowano wspólne pieczenie kiełbasek. Zabawa była wyśmienita!
OGRÓD BOTANICZNY
W drugim tygodniu września dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, przebywające na oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, wraz ze swoimi nauczycielami i przedstawicielem personelu medycznego wybrały się na wycieczkę do zaprzyjaźnionego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczniowie spacerowali po ogrodzie i podziwiali zgromadzone okazy, a w szczególności rośliny hodowane w palmiarni, bo to właśnie to miejsce najbardziej zachwyciło dzieci.
W drodze do ogrodu uczniowie zgłębiali tajniki ruchu drogowego, przypominali sobie zasady obowiązujące pieszych oraz uczyli się, w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Po wnikliwych obserwacjach i powrocie do szpitala dzieci tworzyły mini kodeksy właściwego korzystania z przejścia dla pieszych.